520 30 schapen, dragende elk 9 KG. De weg was moeilijk, vol steenen en liep door stroomen in het dal van Karakashhet gras ontbrak dikwijls om de dieren te voeden en toch maakten zij in één maand een marsch van 550 KM.de grootste dagmarsch bedroeg 37 KM. Ondanks de groote verscheidenheid van lastdieren en hunne ver schillende eigenaardigheden, zal het in den regel niet doenlijk zijn om ze steeds in een voldoend aantal bijeen te krijgen. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt de moeilijkheid, verbonden aan het vervoer over zee en aan het debarkement, de langdurige ver moeienissen en het gebrek aan zorg, de ongezondheid van enkele luchtstreken, dan zal het dikwerf voorkomen dat men door lastdieren alleen niet in alle behoeften van den dienst kan voorzien en dat men vroeg of laat zijn toevlucht moet nemen tot menschen. Dit levert uit den aard der zaak de minste moeilijkheden op in die onbeschaafde landen, waar het handelstransport ook door menschen plaats heeft. Hoe men van die landsgebruiken partij heeft getrokken in de expeditiën van de laatste 25 jaren wordt hieronder gemeld (1). Expeditie naar China in 1860. Bij de 2e Fransch-Engelsche expeditie naar China in 1860 or ganiseerden de Engelschen een transporttrein, welke op eene sterkte van 10 000 man ongeveer telde: 1°. 2500 dieren (draagponeys van Manilla, Shangai en Japan, ossen van Madras en muildieren van Bombay) met 2000 geleiders en een klein getal wagens en karren van Malta 2°. een korps Chineesche koelies ten getale van 3000; het ge tal van 4000, dat oorspronkelijk noodig werd geoordeeld, is nimmer bereikt geworden. De koelies werden in 10 compagnieën ingedeeld elke compagnie werd gecommandeerd door een Eur. officier, hebbende onder zich een Eur. sergeant, benevens 4 Chineesche onderofficieren en 4 mandoers, die Engelsch spraken. De commandant van het geheele korps kreeg eene toelage van (1) Voor de Engelsche expeditiën is daartoe gebruik gemaakt van de gegevens uit eene voordracht van majoor Sehwabe, van het 16e regiment Britsche lanoiers, den 17en Jjeeember 1880 gehouden in het Royal United Service Institution.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 531