523 Ieder kwartiermeester was belast met een afdeeling van 50 Chinee- zenelke halve compagnie had een Chineesch onderofficier en kor poraal. Aan het korps was een geneesheer verbonden. De toelage op het traktement voor de Europeanen was: f 30 per maand voor den commandant; 37,50 voor den officier-betaalmeester, waaronder de bureau-onkosten15 per maand voor dc compa gniescommandanten; f 0,25 per dag voor de sergeant-majoors en ƒ0,125 per dag voor de kwartiermeesters. De Chineezen ontvingende onderofficieren f 33 de korporaals f 25 en de koelies f 19,50 per maand. De soldij werd op het einde der maand uitbetaald en de manschappen konden aan hunne verwanten of vrienden delegeeren. Ieder man ontving dagelijks een rantsoen van 0,906 KG. rijst en 0,225 KG. gezouten vleesch; verder een deken, welke het eigendom van den staat bleef, een baadje en een hoed, de beide laatste kleeding- stukken werden alle zes maanden verwisseld. De compagnieën werden van elkaar onderscheiden door de kleur der baadjes: blauw, rood, geel, groen of wit; bovendien droeg ieder man op het baadje vastgenaaid zijn volgnummer in de compagnie. De Europeesche onderofficieren droegen ook een plaat van de kleur hunner compagnie. Deze koelies bewezen uitstekende dienstenbij den aanval op de forten van Takou daalden eenigen in de natte grachten af, welke voor het eerste fort lagen en droegen op hunne schouders de ladders, waarover de Pransche troepen heenliepen. Chineesche koelies hebben de kanonnen naar de schepen ver voerd, welke in 1858 buit gemaakt werden in de forten van Peïho en Canton; zij gebruikten daartoe eene draagbaar, bestaande uiteen balk waaraan het kanon bevestigd wasloodrecht op den balk wa ren een reeks evenwijdige bamboe's bevestigd en loodrecht op deze weder kortere, welker uiteinden rustten op den schouder van een man. De aanvoerder zong een lied en alle dragers liepen op de maat daarvan in den pas. Op die wijze kan men zooveel dragers gebruiken als men wil; men is slechts gebonden aan de lengte en den weerstand van den middelsten balk en van de dwarsbamboe's. Het minimum aan tal menschen, in elk geval te gebruiken, is gelijk aan het quotiënt

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 534