526 Dit korps, onder de leiding van genieofficieren, werd gebruikt voor het in- en ontschepen der voorraden, voor het bouwen en het onderhoud van bruggen, barakken, enz., als ook van den spoorweg voor de reparatie van den weg, die door den bergpas van Sénafé loopt, wanneer die door het water beschadigd was, voor het slaan van de telegraaflijn en voor de werken, die noodig waren voor de watervoorziening. De werkers waren matig, zeer gewillig en gehoorzaamwat in telligentie en gedrag betreft waren de Chineezen de besten. Het korps verloor slechts 5 mannen, doch in het hospitaal wer den opgenomen 31 percent van de Hindoes, en slechts percent van de Chineezen. De commandant van het korps schrijft dit ver schil toe aan het rantsoen, dat voor de Chineezen bestond uit rund- vleesch en thee, terwijl de Hindoes niet anders kregen dan groenten en rijst, die ze vaak niet gaar konden kooken ten gevolge van de hardheid van het water. Expeditie tegen de Ashantynen in 1873. In den herfst van het jaar 1873 besloten de Engelschen, om eene expeditie te zenden naar de Westkust van Afrika, ten einde de As hantynen te straffen voor hunne invallen op het grondgebied der verbonden stammen. De afstand van de gekozen operatiebasis, Cape-Coast-Castle, tot aan de grens van Ashanti, aan de Prahrivier, bedroeg ongeveer 110 kilometers (70 mijlen), en vandaar tot Coomas- sie, de hoofdstad der Ashantynen, ongeveer 95 kilometers (60 mijlen). Er was geen weg, zelfs geen gebaand pad; het geheele terrein was bedekt met groote boomen en struiken, waar men een weg doorheen moest kappen en dien vervolgens onderhouden, om te voorkomen dat de uiterst weelderige plantengroei in dit warme en vochtige klimaat hem weder geheel deed verdwijnen. Aan transportdieren had men niets, zij kunnen in dit klimaat niet leven; de eenige transportmiddelen waren de inboorlingen, die men moest werven uit de kustbewoners. Bekend was de tegenzin dezer bevolkingen in den arbeid en hun gebrek aan energie gebre ken, die men algemeen toeschrijft aan het klimaat en de maatschap-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 537