527 pelijke instellingen, die de vrouwen tot slavinnen der mannen maken, en haar al het werk laten doen, dat noodig is voor de voorziening in de, zij het dan ook slechts zeer beperkte behoeften der verschil lende nederzettingende vrouwen worden geroemd om hare opge wektheid, haren ijver bij het werk, en het ontbreken van de lafhar tigheid en vadsigheid die hare echtgcnooten kenmerkt. De commandant der expeditie, Lord Wolseley, die den 27en Sep tember aankwam, schreef aan de verschillende chefs van diensten voor, om eenige duizenden dragers te verzamelen, en daarvoor aan de kleine vorsten van het land voor iedere 100 man 25 pond ster ling aan te bieden. De officieren der intendance, die overkropt waren met werk, kon den zich niet bemoeien met eene geregelde organisatie van het korps, en de dragers die zich aanmeldden, werden direct met lasten gezonden naar de voorwaarts gelegen depots. De uitbetalingen werden zeer onregelmatig gedaan, en wanneer het rantsoen werd uitgedeeld, bestond het slechts uit rijst, waaraan die lieden niet gewend waren. Desertie kwam aan de orde van den dag, en menigmaal moest men het wegloopen van 700 a 800 dragers tegelijk constateeren. Den 15en December werd de luitenant-kolonel Colley aangewezen, om onder toezicht van den intendant van het leger, zich met de organisatie en het bevel der dragers te belastenmen gaf hem tevens het commando over de geheele communicatielijn. De overste Colley, met 8 officieren van speciale diensten, wier aantal later vermeerderd werd, verdeelde de transporten in korps diensten en algemeene diensten, de laatsten ten behoeve van de ap proviandeering en van de hospitalen; hij richtte 4 wisselplaatsen op tusschen Cape-Coast-Castle en de Prahnieuwe wisselplaatsen moes ten verder op gevestigd worden, naarmate dit noodig was. De lieden waren in stammen vereenigd, iedere groep van 20 man had aan haar hoofd een mandoer, iedere divisie van 120 man een inspecteurde inspecteur ontving f 1,50 (2 sh. 6 den de dragers f 0,60 (1 sh.) plus 0,56 KG. (1| ft') rijst als rantsoen, indien zulks noodig was. Er waren 8000 dragers noodig en men had er 5000 a 6000maai er waren zooveel gevallen van desertie en zoo weinig aanvulling

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 538