532 alle transporten moesten geschieden met olifanten en koelies. Men gebruikte ook ossen, maar ten gevolge van het ontbreken van drijvers, aan wie deze dieren gewend waren, van de moeilijkheden die het opladen en het waken tegen de vele desertiën onder de dragers ver oorzaakten, van het verdwaald raken van deze dieren in de jungles en van hunne sterfte ten gevolge van slecht gras, kon men er slechts weinig partij van trekken. De olifanten waren volkomen gedresseerd; men reserveerde ze voor het transport der artillerie (1) en voor de verkenningen op grooten afstand. Yoor de marschen baande men een weg voor hen door de jungles, hetgeen meestentijds gemakkelijk .geschiedde door het gras in brand te steken als de wind gunstig was. Onder de koelies waren enkele Bengaleezen, die voor het transport van zieken of gewonden gereserveerd werdende anderen werden gedurende den opmarsch in Assam geworven, maar men kon slechts een gering getal bijeenbrengen en nog deserteerden velen uit vrees voor de Bhootans. De transportmiddelen waren zoo onvoldoende, dat de colonne in échelons moest marcheeren, welke zich bij opvolging verplaatsten met alle dragers; om den opmarsch niet geheel te moeten staken, was men verplicht van de dorpen, welke men doortrok, de mannelijke bevolking, die in staat was om te dragen, te pressen en stelde men hen verder onder strenge militaire bewaking. Deze maatregelen waren voldoende en de transportdienst werkte toen goed. De koelies ontvingen een vast loon per dag, waarmede zij in hunne voeding moesten voorzien, want de kapitein Warren teekent aan, dat bij de aankomst te Sidlu (den 6en of 7cn marschdag), de rijst zoo in prijs gestegen was, dat de koelies hunne geheele soldij gebruikten voor hunne voeding en bijgevolg in massa deserteerden. Het aangehaalde journaal meldt niet, welk gewicht de vrachten (1) De houwitsers en hunne munitie werdén op de volgende wijze gedragen: de twee houwitsers, elk wegende 152 KG., werden geplaatst ep een olifant, de affuiten en 2 paar raderen op een anderen; de munitie-uitrusting, 200 schoten per vuurmond, verpakt in kleine kisten van 8 schoten, werd met de kist voor werktuigen door 5 olifanten ge dragen; een ander droeg de smidse en gereedschappen, terwijl de beide vuurpijlbokken, de vuurpijlen en de vuurpijllatten op een negende dier werden geladen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 543