53!» va» het land om de twee maanden verwisselden, ten einde hen niet te lang van hun huisgezin verwijderd te houden, en hun gelegenheid te geven zich van levensmiddelen te voorzien, waarop men niet ge rekend had. Dank zij al deze maatregelen, verkreeg men langzamerhand vol doende resultaten. De Indische koelies werden gebruikt om de wegen te maken, lo gies, hospitalen en bruggen te bouwen, de booten te laden en te ontladen, de levensmiddelen, gereedschappen en bagage der colonnes te vervoeren. Honderd koelies werden beschikbaar gesteld voor de artillerie; elk kanon eischte 4 dragers en 2 in reserve, elk rad 2, elke munitie-kist bevattende 7 schoten 2. De sappeurs, wier uitrus ting en gereedschappen zoo veel mogelijk verlicht waren, hadden 80 koelies, de Inlandsche bataljons hadden er 220. Voor het vervoer der voorraden liet men ze werken gedeeltelijk over het geheele traject, gedeeltelijk van étape tot étape, welke laatste wijze verre boven de eerste te verkiezen bleek. De voorraden werden zooveel mogelijk in lasten verdeeld, welke een gewicht van 18 KG. niet te boven giugenieder man droeg bovendien zijn deken, zijn etensblik, de rantsoenen, enz. De vaten met rum, 39,6 L. (9 gallons), werden door 2 man gedragenhetzelfde geschiedde met de munitiekisten der infanterie, bevattende 800 patronen en wegende 48,5 KG. De koelies voor den transportdienst, wier totaal voor de beide colonnes 5500 bedroeg, waren in één korps vereenigd onder de orders van den sous-chef van den generalen staf der colonne van Chittagongbij de colonne van Cachar werden de koelies niet behoorlijk georganiseerd en presteerden zij dan ook slechts middelmatige diensten. Uit een hy giënisch oogpunt beschouwd, moeten wij hier nog melden dat bij de co lonne van Chittagong, na een marsch van een maand van Demagrie af, meer dan der koelies ongeschikt waren; na twee maanden Zij die tusschen de étape-posten liepen hielden het langer vol. De generaal Roberts maakt de volgende opmerkingen met betrek king tot de koelies „De menschen zijn niet met genoegzame zorg gekozen, er waren „te ouden en te jongen onder, die ongeschikt waren voor moeilijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 546