539 1869. Landmacht. Geene aanteekeningen. Oorlogs-marine. Onder de Inlandsche bemanning van het eskader nam de beri-beri zeer toe. Aan boord van het opnemingsvaartuig Stavoren overleden 14 schepelingen. Over het geheele eskader werden aangetast 158 personen, waaronder 1 Europeaan. De gemiddelde sterkte was 3031 Europeanen en 964 Inlanders. De ziekte werd door krachtige voeding en warme bedekking tot staan gebracht. Aan boord der Stavoren werden wollen dekens verstrekt. Of dit ook op andere schepen het geval was, wordt niet gemeld. Gevangenen. Te Banda stierven aan beri-beri 13 personen. 1870 Landmacht. Onder het hoofd „Ziekte en sterfte-cijfers" wordt nog niets van beri-beri gezegd, maar onder het hoofd „Kazernes en hospitalen" leest men, dat zich in 1870 een vrij beduidend getal gevallen van beri-beri onder het garnizoen te Weltevreden voordeed. Als eerste en vermoedelijk als hoofdoorzaak van den ongunstigen toestand werd beschouwd de onvoldoende ruimte, die de aanwezige kazernes aanboden. In afwachting van meer afdoende voorzieningen had men getracht voorloopig verbetering aantebrengen door de toetreding van licht en lucht in de kazernes te bevorderen, zoo door het wegbreken van muurgedeelten boven de kozijnen, als door het aanbrengen van lucht gaten en het op sommige plaatsen weguemeu der luiken. Dientenge volge heerschte in de kwartieren ook des nachts eene koele en zuivere atmospheer. Wanneer een en ander op den duur bleek te voldoen zou dit zoo noodig en mogelijk overal in toepassing worden gebracht. Oorlog s-marine. Op het eskader worden aangetast 14 Europeanen en 149 Inlanders. De ziekte houdt op zoodra de schepen op de rivier „Daar deze gevallen voorkwamen bij kinderen, die de linker benedenvertrekken be loonden, welke slecht geventileerd waren, aangezien er geene openingen in den muur „konden gemaakt worden, zooals dit vroeger in den rechtervleugel was geschied, liet „ik de vertrekken ontruimen en sedert kwamen geene doodelijke gevallen meer voor. „Dit voorbeeld bewijst duidelijk dat ophooping van personen in slecht geventileer- „de vertrekken de ziekte, zoo al niet doet ontstaan, dan toch verergeren. Het „waarschijnlijk dat deze kinderen reeds leden aan beri-beri, en dat de bedorven lucht „(overmaat van koolzuur) bij hen weiachtige uitzweetingen in het hartzakje en in „de long deed ontstaan."

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 550