540 van Palembang komen en verschijnt weder zoodra ze terug zijn in de wateren van Banka, niettegenstaande voeding enzvolkomen gelijk zijn. Gevangenissen. Beri-beri uitsluitend te Batavia. De verplaatsing der lijders op groote schaal naar Buitenzorg vond plaats. Beri-beri gestichten worden op laatstgenoemde plaats daargesteld; van de 500 aangetasten ter hoofdplaats worden 800 geëvacueerd. Te Banda ein digt de epidemie. 1871. Landmacht. Onder het hoofd „Ziekte en sterfte-cijfers" leest men dat, niettegenstaande de gunstige sterfte-cijfers in het algemeen, toch de verhouding van het totaal der overleden militairen tot de troe pensterkte, hooger was dan in 1870. Dit moest hoofdzakelijk worden geweten aan het op enkele plaatsen ontstaan eener epidemie van beri- beri, aan welke ziekte vele Inlandsche soldaten bezweken. Yooral werd zij waargenomen onder de Boegineezen, waarom door het legerbestuur een streng toezicht op de keuring van nieuw aan- tewerven manschappen van dien landaard werd aanbevolen. Oorlogs-marine. Beri-beri kwam weer voor op het station Muntok. Aan boord van het stoomschip Banka was zij een korten tijd epide misch. Over het geheele eskader werden aangetast 6 Europeanen, en 206 Inlanders. Gemiddelde sterkte 2483 Europeanen en 831 Inlanders. Gevangenen 1872. Landmacht. De beri-beri maakte onder de Inlandsche militairen weer talrijke slachtoffers, daar er ruim 27 °/0 van de overledenen van dien landaard aan bezweken. Onder de troepen op expeditie in het rijk van Deli schijnt de ziekte niet erg geheerscht te hebben, aangezien alleen wordt gezegd dat de expeditionnaire troepen worden geteisterd door koortsen en buikziekten. Oorlogs-marine. Lijders 19 Europeanen en 198 Inlanders. Sterfte 1 Europeaan en 19 Inlanders. Gevangenen. Geene aanteekeningen. 1873. Landmacht. Er wordt gezegd dat de beri-beri in 1873 zoo wel op Java en Madoera als in de buitenbezittingen minder slachtoffers eischte. De groote sterfte bij de 2e expeditie tegen Atjeh in 1873

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 551