544 waar ze geen gebruik maakten van 't Europeesch voedingstarief. Afgekeurd 2 Eur. en 3 Inl. schepelingen. Gevangenen. Beri-beri eisohte overal offers, ook waar de ziekte te voren onbekend was, zooals te Probolinggo, vooral echter in West- Java. Wegens het groot aantal verpleegden werd een tweede dokter Djawa te Buitenzorg geplaatst. Zij, die in 't gesticht te Buitenzorg- geen plaats konden vinden, werden opgenomen in 't militair hospi taal te Batavia. 1883. Landmacht. Niets betrekkelijk beri-beri. Oorlog B-marine. De ziekte heerscht voornamelijk onder Inlanders, zelden onder Europeanen. Overleden 8, afgekeurd 24, alleen In landers. Gevangenen. De wederopzeuding van herstelden naar Atjeh werd verboden. Yelen der van daar geëvacueerden hadden beri-beri. Burgerlijke geneeskundige dienst. Te Soerabaja ontbrak ruimte in het stadsverband wegens 't groot aantal beri-beri-lijders. Men zou te Malang een gesticht voor lijders aan die ziekte oprichten (dwang arbeiders). De groote sterfte aan beri-beri in 't krankzinnigen-ge sticht te Buitenzorg werd gestuit door overbrenging in een landbouw kolonie. 1884. Landmacht. Er wordt niet gewaagd van beri-beri. De gezond heidstoestand wordt gezegd beter te zijn geweest dan in 1883. Oorlogs-marine. Aan beri-beri overleden 1 Europeaan en 11 In landers, terwijl 45 Inlanders tengevolge van deze ziekte voor den dienst werden afgekeurd. Gevangenen. Er wordt aangeteekend dat op gemiddeld 498 dwang arbeiders te Onrust, in 't geheel 81 sterfgevallen voorkwamen, doch dat hierbij in 't oog moet worden gehouden, dat de beri-beri lijders in den regel naar Batavia werden overgeplaatst. Verder kwam beri-beri veelvuldig voor te Tapanoeli, Telok Betong, Bengkalis en Riouw, in de assistent-residentie Billiton, te Nauga Badou (Westerafdeeling van Borneo), Makassar, Djeneponto, Ternate en Amboina en in mindere mate ook in de residentie Probolinggo, zoo mede te Menado. Te Makassar werden voor herstellende beri-beri

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 555