557 pen, het was echter voldoende om het zijne voornaamste kracht te ontnemen. Bij het bewerken dezer proeve vond ik de welkome verrassing, in N°. 12, 12de Jrg. en N°. 1, 13de Jrg. van dit tijdschrift een opstel te lezen, dat zeer veel punten van aanraking biedt met mijne op merkingen en denkbeelden. Door X geschreven, is het getiteld„De „tegenwoordige positie van den officier van de Infanterie in Indië." Wanneer de lezer deze in 1881 en 1885 geschreven verhandelingen leest, zal hij zien dat de grieven vrij wel dezelfde zijn gebleven, doch dat de vrucht der studie van de laatste jaren eeuige nieuwe ideeën deed rijpen. Waar ik het waag de meening van menig schrijver te beoordeelen, dring ik op terechtwijzing en veroordeeling aan, zoo vaak ik er niet in slaag iets beters in overweging te geven. Ik schrijf niet om mijne ideeën door te drijven, maar om goede beginselen te helpen zegevieren. Tegengesproken, weerlegd te worden, is geen wee; ongelijk te moeten bekennen, geen ramp strijd uitgelokt te hebben, die licht ont stak, altijd een genot. Leven is strijden waar de strijd opgegeven wordt, verdwijnt de levenskracht. Redetwisten dient de ïede. Door het samenbrengen van ongelijknamige polen ontstaat de stroom. Dooi den schok der meeningeu ontstaat de waarheid. Door tegenstelling aangetrokken, zij overeenstemming ons streven. Als ik overtuigd word, dat ik totaal mistastte, zal ik overwinning kraaien, want mijn doel is bereikt. Ik geloof dat men het leger het best in zijn officierskorps leert kennen. Een gezond officierskorps is de beste waarborg vooi de goede werking van het leger. Dat korps nu is ernstig ziek. De ziekte ontstaat door wanverhouding van roeping en werkkring.''' Mijne be schouwingen betreffen de Infanterie in hoeverre zij mede voor andere wapens gelden, mogen anderen beslissen. 't Officierskorps is de uitvoerende macht van de bevelen, de bedoelingen van de beveigevers. Het hangt van zijne opvatting af, hoe de geboden opgevolgd, verwezenlijkt worden. Dat korps vertegenwoordigt het leger in de beschaafde, ontwikkelde klasse der maatschappij. Zijn diep ingrijpende invloed zal niet betwist worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 568