566 Dit type is gevormd door de school, die nog heden domineert. Zij leert rekening te houden met de meening van hoogeren, en de belangen der minderen uit te sluiten. Zij verwerpt de theorie, dat de waardigheid minder aangetast wordt door eene redelijke toegeef lijkheid, dan door een kruipende onderdanigheid Zij vervalscht het „qui veut commander doit savoir obéir" tot: „wie aan het bevel wil „blijven, heeft slechts te gehoorzamen". Onze voorgangers hadden geen beteren werkkring en toch zijn uit hen'bevelhebbers geworden, die onzen tegenwoordigen tijd eer zouden aandoen. Of zij er zich zoo over bekommerden met hun tijd mee te gaan? Ik erken zelf dat wij morgen of overmorgen tegenover dezelfde vijanden kunnen staan, die zij te bestrijden hadden. Die redeneering is valsch. Zij, die hunne loopbaan eindigden vóór de malaise ons korps binnensloop, hebben eene opleiding gehad over eenkomstig hunne toekomst. Bovendien is de geschiedenis daar om ons te bewijzen, hoe zij, al of niet op expeditie, eiken dag, veel meer dan wij thans, in onzekerheid waren wat hun te wachten stond. Hun ideaal kon dat van den vechtbaas blijven. Hoe kalmer het wordt, hoe meer vrede over de koloniën komt, zooveel te noodzakelijker wordt het onze veerkracht door een ander levensdoel te verzekeren. Wat voor die waardige, dappere krijgsover sten de ondervinding, de levenswijze waren, moeten ook voor ons ondervinding en levenswijze worden. Dat kunnen zij niet, zooals wij tegenwoordig leeren het leven op te vattendaarom moeten wij zoeken hoe dan wel het vredesgarnizoen ons harden en vormen kan. Als zij, die reglementen maken, en zij, die reglementen uitvoeren, rekening houden met het doel waarmee een officier bestaat, als zij bedenken dat zijne opleiding moet zijn routine geven en karakter vormen, dan kan de vredestijd krachtig preventief werken. Ja! dat waren wel degelijk mannen van hun tijd, door hun tijd geworden wat zij waren. Die heldenschaar vervult ons met eerbied bij den blik op dat werelddeel, dat Neerlands gezag erkent, dat ons landje hulde brengt, als heer en meester! Willen wij hun spoor volgen, laat ons mannen van onzen tijd blijven. En waar ik zeg, dat wij morgen weer zullen staan tegenover wilde horden in Borneo's of Sumatra's binnenlanden, daar wensch

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 577