570 Meet gij uwe verantwoordelijkheid, dan is reeds veel gewonnen. „Zij verhoogt," zegt kapitein J. T. T. C. Van Dam van Isselt „de „zelfstandigheid, verheft het karakter en kweekt liefde tot den arbeid „en zucht tot eene nauwgezette plichtsvervulling." Zoo gij uwen plicht in ernst doorgrondt, zult gij met genoegen aau den arbeid gaan, voor zoover uw werkkring, die ongelukkige werkkring die u den weg moest aangeven, het werken niet onmogelijk maakt. Een theorie, die meer aanhangers heeft, dan men wel eens bekennen wil, en die mede nadeelig werkt, is: „het klimaat leent „zich niet tot werken." 't Is hier meer de kwaal, die wij boven met de ontevredenheid bespraken. Niet wetende wat er hapert, zoekt men, oppervlakkig beschouwer als men is, niet verder dan de oogenblikkelijke opmerkingen en indrukken. Om gedachten te hebben moet men denken. En om te denken, moet men iets hebben om over te denken. Diepe logicawaarheden als koeien En toch, kameraden hebt gij haar over het hoofd gezien, toen gij uw gebrek aan studielust aan de warmte toeschreeft. In uw werkkring en, in verband daarmee, in uwe levenswijze en opvatting schuilt de fout. Ik word vervelend misschien met mijn werkkring, maar ik doe met genoegen uitkomen, dat van welke zijde wij den toestand ook bekijken, die werkkring steeds op den voorgrond treedt. Rest te bewijzen nu, dat dit „daar zit de fout" waarheid is. 't Is de zeer eenvoudige logica boven vermeld, die b. v. in Frankrijk wie zich genie gevoelt of meent te gevoelen, of wie tot ernstige studie genoopt wordt, naar Parijs, de wereldstad, drijft. Wanneer in hoofd of hart iets broeit, iets onrustig sluimert, dan voelt men zich als aangetrokken naar de stad, waar kunst en wetenschap hare voort brengselen wedijverend ten toon spreiden, waar het gewoel tot leven, genieten meesleept, waar alle krachten samen schijnen te werken om de kiem te doen uitspruiten, den droom te verwezenlijken of een nieuw leven te wekken, als het vorige ondergaat in den maalstroom. Daar wordt de behoefte geboren, in die wereld iets te worden, wil men er niet in verdwijnen. Daar, waar alles van lusten en genieten, Bijeenkomst v/d Ver. t/b v/d Krijgswetenschap, 19 Dec. 1878.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 581