578 het bij nacht op schildwacht staan op bloote voeten. Inderdaad heeft men dikwijls gelegenheid op te merken, dat de eerste verschijnselen der ziekte zich voordoen bij schildwachten, die 's nachts bij koud en re genachtig weder op bloote voeten op post staan. Dat deze hypothese echter de logica der feiten niet voor zien heeft, behoeft geen lang betoog. Ten eerste toch heerschte de ziekte van den beginne af onder de dwangarbeiders even hevig als onder de op schildwacht staande Javaansche militairen; ten tweede komt beri beri in Japan, China en in enkele streken van onzen archipel ende misch onder alle standen der maatschappij voor. Ten derde kon men zich spoedig overtuigen, dat Javaansche soldaten, die men van schoenen voorzag, daarmede geen voorbehoedmiddel tegen de ziekte verkregen- Ten vierde heeft het staan op post ten allen tijde tot de verplichtingen van den militairen stand behoord en dus ook in den tijd, toen beri-beri nog niet in het leger voorkwam, en ten slotte worden door haar in niet minder mate aangetast personen, die nooit op post staan, zooals het schrijvers-, het genie- en hospitaalpersoneel en officieren van alle diensten. Het staan op post kan men klaarblijkelijk slechts als „causa proxima" laten gelden, de eigenlijke oorzaak kan het niet zijn. Velen, die zich met de zooeven bedoelde hypothese niet konden vereenigen, hielden niettemin het hoofdbeginsel vast en meenden het ontstaan der ziekte te moeten wijten aan het overdreven ventileeren onzer kazernes. Maar ook deze hypothese laat zich niet met de feiten rijmen. De dagelijksche oudervinding toch leert, dat de ziekte niet alleen in onze overmarig geventileerde kazernesmaar even hevig in vele gesloten, meestal gebrekkig geventileerde gevangenissen heerscht en dat zij verder, zooals boven reeds medegedeeld is, in vele landen endemisch voorkomt. Dikwijls breekt beri-beri in een garnizoen uit en verdwijnt weer, zonder dat men iets aan de methode van ventileeren veranderd heeft, ja men ziet de ziekte vaak in de eene kazerne heerschen, terwijl in het vlak daarnaast gelegen en naar het zelfde systeem opgetrokken en geventileerd gebouw geen beri-beri Zooals men weet, is deze hypothese als iets geheel nieuws door een majoor der Infanterie in onze dagen den volke verkondigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 589