582 In vele gewesten, waar beri-beri vroeger onbekend was, vertoont zij zich heden ook onder de civiele bevolking, maar uitsluitend in de nabijheid van de Grouvernements-etablissementen, waar beri-beri heerscht of geheerscht heeft;-in de daarvan verwijderde binnen landen komt zij niet voor. Beri-beri tiert het weligst in de vochtige en heete laaglanden, doch vertoont zich onder de opgegeven omstandigheden ook in de hoog landen. In den bloeitijd van het leven is de praedispositie voor beri-beri het grootst, met den gevorderden leeftijd wordt zij minderbij vrouwen schijnt zij in het algemeen geringer te zijn dan bij mannen. Beri-beri ontwikkelt zich onder de meest verschillende omstan digheden, geheel onafhankelijk van alle hygiënische invloeden. Voe ding, kleeding en weersgesteldheid oefenen geen merkbaren invloed uit op de intensiteit van eene epidemie. Wie het bovenstaande onbevooroordeeld overweegt, kan tot geen andere gevolgtrekking komen dan die reeds sedert vele jaren door het meerendeel van de jongere geneesheeren is gemaakt, nl.Beri-beri is eene infectie-ziekte. Reeds voor ongeveer vijf jaren heeft Dr. Smith, een Engelschman, die de beri-beri waarnam in Japan, waar zij, zooals boven vermeld is, endemisch voorkomt, als zijne overtuiging uitgesproken, dat beri- beri uit een miasma moet voortkomen. Wij geneesheeren hier in Ned.-Indië kunnen met hetgeen wij waargenomen hebben niet anders dan nog een stap verder gaan. Voor ons kan beri-beri niet anders dan een miasmatisch- contagieuse ziekte zijnkan beri-beri niet aan een miasma, d. i. aan een plaatselijk ontstane en tot de plaats van haar ontstaan beperkte smetstof haar aanzijn verschuldigd zijn, maar wel aan een contagium, eene smetstof, die door den zieke zelf ge reproduceerd en dus ook door hem medegevoerd en overgebracht wordt. Beri-beri kunnen wij niet anders dan tot de ziektevormen rekenen, waartoe ook de cholera, de typhus, enz. behooren. Indien wij de beri-beri een infectieus karakter toekennen, dan ver liest zij ook voor ons het onbegrijpelijke en raadselachtige, dat haar door zoovelen toegeschreven wordt. Zij past dan volkomen in het kader van al hare zusteren, de infectie-ziekten. Wij begrijpen dan,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 593