583 waarom zij zich zoo hardnekkig in onze kazernes en gevangenissen genesteld heeft, want wij weten, dat gedurende tal van jaien geen vinger uitgestoken is, om deze gebouwen te ontsmetten; het wordt ons duidelijk, waarom zij een schijnbare praedilectie voor onze mili tairen en bannelingen toont, want jarenlang heeft men beri-beii lijdei s en beri-beri reconvalescenten zonder schroom in de liospitalen, ka zernes en gevangenissen gelegerd, en gaat daarmede voort. Yoor ons heeft het feit in hei; geheel niets verrassend, dat, terwijl de beri- beri maandenlang in de postenlinie te Atjeh woedde, bijv. het derde bataljon in den kraton vrijbleef, totdat de smetstof ook derwaarts werd overgebracht en thans in enkele maanden het bataljon getiër- ceerd heeft. Al deze feiten laten geen andere verklaring toe, dan dat beri-beri een infectie-ziekte is en wij vinden in hare wijze van zich te open baren niets raadselachtigers dan in die van andere infectie-ziekten wat alleen raadselachtig kan genoemd worden, is, dat men zoolang gewacht heeft en nog wacht, om krachtige en afdoende maatregelen te nemen. Wij zijn hiermede aan het tweede gedeelte van onze taak gekomen, nl. aan te toonen, welke middelen wij bezitten om deze noodlottige ziekte te bestrijden. Deze middelen zijn bij alle contagieuse ziekten dezelfde. Zij laten zich in twee hoofdbeginselen samenvatten 1°. isoleering van den zieke, die de smetstof ontwikkelt; 2°. desinfectie of rechtstreeksche ver nietiging van de smetstof. De isoleering van den zieke is een conditio sine qua nonvan dit beginsel mag onder geene omstandigheden af geweken worden. Past men de isoleering streng toe, dan blijft men in den strijd tegen een contagieuse ziekte op den duur altijd overwinnaar; verwaarloost men haar daarentegen, dan falen alle verdere maatregelen. Wij herinneren er slechts aan, dat door de strenge en consequente toepassing van dit beginsel Europa van de lepra en de pest bevrijd is. Behalve in de isoleering bezitten wij in de desinfectie een krach tig wapen, mits zij met alle gestrengheid worde toegepast, want elke weifeling leidt tot geld- en tijdverspilling. Dit zal ons duidelijk wor den, als wij overwegen, wat de wetenschap omtrent de z. g. desin fectie-middelen geleerd heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 594