584 Reeds in het midden van onze eeuw schreef men het ontstaan van de infectie-ziekten aan een georganiseerd contagium toe. In den be ginne werd men tot deze meening geleid door de waarneming van de wijze van voorkomen en verspreiding van deze categorie van ziek ten; later is het echter gelukt, de smetstof van vele infectie-ziekten onder het microscoop zichtbaar te maken. Op die wijze zag men zich in staat gesteld, de eigenschappen dezer kleinste organismen waar te nemen, als ook de rechtstreeksche werking die de z. g. desinfectie- middelen op hen uitoefenen. Het is gebleken, dat deze splijtzwam men een geduchte taaiheid bezitten en haar weerstandsvermogen grooter is, dan men veronderstellen zou. Zelfs sterk bijtende vloei stoffen moeten langen tijd op haar inwerken, om ze te dooden en mid delen, die men vroeger tot de meest specifieke ontsmettingsmiddelen rekende, o. a. het carbolzuur, schijnen haar slechts in een toestand van anabiosevan verdooving, te kunnen brengen, waaruit zij onder gunstige omstandigheden weer kunnen ontwaken. Toch kennen wij zelfstandigheden, die haar met zekerheid dooden, doch ook met deze moeten zij in eene langdurige aanraking gebracht worden. Deze zelf standigheden worden door de moderne heelkunde bij de z. g. antisep tische methode van wondbehandeling gebruikt, en het is bekend welke schitterende uitkomsten zij daarmede verkregen heeft. Yan de veronderstelling uitgaande, dat de wondziekten door infectie ont staan, past de heelkundige deze zelfstandigheden toe, om de wond- vlakte, waarop en de voorwerpen, waarmede hij opereert, te ontsmet ten en de wondvlakte gedurende de verdere behandeling tegen den invloed van de smetstof te beschermen. Overweegt men echter, welke nauwlettende zorg het vereischt deze kleine wondvlakten en voorwer pen van besmetting vrij te houden, hoe onverpoosd men tegen den onzichtbaien vijand, dien men te bestrijden heeft, moet blijven waken, dan begrijpt men de moeielijkheden, om groote ruimten, zooals gebouwen, schepen, enz., te ontsmetten. Toch moet ook desinfectic van een gebouw met dezelfde minutieuse zorgvuldigheid geschieden, wil men eenigszins zeker zijn de smetstof vernietigd te hebben. Yan de nok tot den grond in- en uitwendig moet het met de desinfecteerende zelfstandigheden in duurzame aanraking gebracht wordengeen reet of spleet mag vergeten, zelfs de lucht moet gezuiverd worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 595