585 Het spreekt van zelf, dat het door de bewoners ontruimd moet wor den, daar de zieke zelf de smetstof ontwikkelt. Het is nutteloos een gedeelte te desinfecteeren, terwijl in een ander gedeelte nog suspecte individuen vertoeven, want de kans, ja de zekerheid bestaat alsdan, dat nog gedurende de werkzaamheden de smetstof telkens wederom toegevoerd wordt. Na afloop der desinfectie mogen de vroegere be woners evenmin terugkeeren, tenzij de volle overtuiging bestaat, dat de ziekte geweken is. Op die wijze toegepast, is de desinfectie een onschatbaar middel om infectie-ziekten te stuiten. Wij kunnen ons niet ontveinzen, dat de consequente toepassing van deze beide beginselen isoleering en desinfectie ontzaglijke moei lijkheden moet opleveren, daar op het oogenblik door het jarenlange laisser-aller de meeste garnizoenen besmet zijn, en een belangrijk gedeelte van het leger zelf beri-beri ziek of beri-beri suspect is. Zoo zijn bijv. alle etablissementen op Atjeh reeds door en door be smet en men kan onze nederzetting aldaar niet op eens in haar geheel door een sublimaatoplossing halen. Kan men de ziekte echter niet plotseling doen verdwijnen, zoo moet men haar stap voor stap terug dringen, trachten haar meer en meer terrein af te winnen en niet rus ten, alvorens zij uit hare schuilhoeken verdreven is. Op die wijze alleen, kan de ziekte gestuit en het leger gered worden. Want de hoop, dat de beri-beri van zelf vroeger of later zal verdwijnen, is ij delHet beri-beri contagium bezit klaarblijkelijk een zeer groote tenaciteit en is in dit opzicht geheel verschillend van dat der cho lera, wier contagium wel intensieve maar kortstondige epidemieën ver oorzaakt, daar het spoedig zijn kiemvermogen verliest. Het is be kend, dat een verandering in weersgesteldheid dikwijls voldoende is, een choleraepidemie te stuiten. Het beri-beri contagium daarentegen plant zich geheel onafhankelijk van dergelijke invloeden gestadig voort. Waar de beri-beri zich genesteld heeft, wijkt zij nooit meer. Hare geschiedenis te Atjeh leert dit helaas overtuigend. Door onze troepen overgebracht, is zij geen oogenblik meer verdwenen, elke toevoer van nieuwe manschappen heeft de virulentie van haar contagium verhoogd, en alle suppletie is nieuw voedsel voor hare onverzade- lijkheid. Al het bovenstaande resumeerende, moeten naar onze meening de

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 596