586 volgende maatregelen natuurlijk gewijzigd naar plaatselijke omstan dighedengenomen worden: I. Het oprichten van tijdelijke beri-beri lazaretten, waarin beri-beri lijders rechtstreeks gebracht worden, 0111 de besmetting van onze zieken- inrichtingen en de aanraking met de andere, niet aan beri-beri lij dende zieken te voorkomen. II. Met het stelsel, om de leemten in de garnizoenen aan te vullen met z. g. beri-beri reconvalescenten gevoegelijk kan deze categorie van personen nog tot de beri-beri lijders gerekend worden moet geheel en al gebroken worden. Het is beter een garnizoen tijdelijk te ontblooten, dan door toevoer van beri-beri lijders de ziekte onder een van besmetting nog vrij gebleven gedeelte van het leger te ver spreiden. III. Het stelsel, dat door de Engelschen in Britsch-Indië toegepast wordt, nl. bij het uitbreken van een infectieuse ziekte, bijv. cholera, onmiddellijk de kazernes te ontruimen en zoover mogelijk te bivakkeeren, moet hier in alle gestrengheid toegepast worden. Dit is de eenigst rationeele toepassing van de moderne hygiëne met betrekking tot infectie-ziekten. IV. Elk gebouw, waar beri-beri zich vertoont en dat dientenge volge ontruimd wordt, moet op de wijze, zooals boven aangegeven is, gedesinfecteerd worden. V. Beri-beri lijders moeten zoo spoedig mogelijk uit het leger ver wijderd of ten minste in afzonderlijke garnizoenen vercenigd worden, en moeten aldaar een strenge quarantaine ondergaan, alvorens bij gezonde troepenkorpsen ingedeeld te worden. VI. De schepen der Ned.-Ind, Stoomvaart Maatschappij, die jaar in jaar uit zonder de geringste voorzorgsmaatregelen te nemen, de beri-beri lijders vervoeren, mogen slechts dan nog voor het transport van gezonde manschappen gebezigd worden, wanneer een afdoende ontsmetting heeft plaats gehad. VII. Wat Atjeh betreft, zoo moeten desnoods drijvende beri-beri lazaretten worden opgericht, dan wel een hospitaal voor beri-beri lijders te Poeloe Bras. Zoodoende kan men tijd winnen, om het hospitaal te Panteh Perak te zuiveren en ook in den vervolge van besmetting vrij te houden. Ook de etablissementen der dwangarbeiders deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 597