589 By oefeningen op verre afstanden, waardoor het moeielijk is de aanwijzing met het bloote oog te volgen, kan worden gebruik gemaakt van een kijker of binocle, of kan het aantal malen heen en weer bewegen van den stok vóór de aanwijzingsschijf het aantal punten aangeven. Is noch de figuur, noch de schijf getroffen, dan wordt de vlag aan den stok eenige malen heen en weer gezwaaid, boven de aanwij zingsschijf. Naast den waarnemingspost en vóór den kogelvanger is de eigenlijke schijf, waarop geschoten wordt. Zoodra het schot nu gevallen is, ziet men die schijf achter den nevens den kogelvanger gestelden waarnemingspost verdwijnen, terwijl bijna tegelijkertijd eene andere vandaar te voorschijn treedt en op de plaats komt te staan van hare voorgangster, gereed om het schot te ontvangen. Op hetzelfde oogenblik wijst de man in den observatiepost op de aanwijsschijf de plaats aan, waar de kogel ge troffen heeft. Deze even snelle als practische bewerking is geschied zonder dat iemand den waarnemingspost heeft behoeven te verlaten, en zich daardoor aan het gevaar, van door een onvoorzichtig of onhandig schutter getroffen te worden, bloot te stellen. Door den majoor Riethagen is bovendien ter zijde van den waar nemingspost een spiegel zóó gesteld, dat de persoon, met het aan wijzen belast, de schutters kan waarnemen. Dit is natuurlijk alleen mogelijk, wanneer op korte afstanden geschoten wordt. De vraag is nu door welk mechanisme de schijven in beweging worden gebracht, om elkander op het juiste oogenblik te vervangen. Ook deze inrichting is weder zoo eenvoudig mogelijk. De schijven zijn bevestigd op ijzeren wielen, die, tusschen een soort van ijzeren stelling ter hoogte van een a twee voet, zich over ijzeren rails, welke van achter den waarnemingspost tot vóór den kogelvanger voeren, kunnen bewegen. Deze ijzeren stelling wordt tegen de ko gels beschut door een daarvoor opgeworpen aarden walletje. Aan het uiteinde van die stelling bevindt zich een liggend plat wiel, waarom een touw zonder eind loopt, dat zoodanig met de schijven verbonden is, dat het in den observatiepost door een rad met zwengel

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 600