590 (welke verrichting gemakkelijk door één man kan geschieden) zoo danig kan worden heen en weer getrokken, dat, wanneer de éénc schijf naar buiten vóór den kogelvanger is gebracht, de andere in het schij- venhuisje achter den observatiepost verdwijnt, om een oogenblik later weder geheel in orde gebracht daaruit te voorschijn te komen. Eindelijk is de observatiepost omgeven door een ijzeren of houten hekwerk, waardoor het verlaten daarvan verhinderd wordt. Is de oefening afgeloopen, dan laat men het aanwijsbord zakken, hetwelk tevens de deur van liet schijvenhuisje zijnde, dit sluit. Dat huisje kan dan tegelijkertijd tot opberging van het materiaal gebezigd worden, waardoor met al die zaken niet heen en weer naar de kazerne behoeft geloopen te worden. Ik vertrouw dat na lezing van het vorenstaaude het den lezer nu niet moeielijk zal vallen, zich eene voorstelling daarvan te maken. De naam „Veltmans schijfinrichting" is daaraan gegeven naar den uit vinder, den lc luitenant-adjudant Yeltman van het Nederlandsche leger. Dat deze inrichting voor de manschappen, met de aanwijzing belast, alle gevaar van getroffen te worden wegneemt, behoeft geen betoog. Met de thans in gebruik zijnde wijze van aanwijzing der schoten, zijn de daartoe aangewezen manschappen aan tal van gevaren blootge steld en loopen ieder oogenblik kans door de minste onoplettendheid van de zijde der soms zeer onervaren schutters, hetzij doodelijk ge troffen, hetzij ernstig gekwetst te worden. Ook bij vochtig weder en bij een drassig terrein is het werk van de aanwijzers verre van aangenaam en niet geschikt, om hunne geest drift voor de hun opgedragen taak te vergrooteu. De officier met de oefening belast is door dat aanhoudend waken tegen onvoorzichtigheden zoowel van de zijde der schutters als van de aanwijzers niet in staat zijne aandacht onverdeeld aan den schutter te wijden en menig hunner heeft reeds ten koste zijner promotie of beurs de gevolgen van een oogenblik van onoplettendheid moeten gevoelen. Niet alleen dat ik het de moeite waard vond, voornamelijk voor degenen die daarmede nog niet bekend waren, omtrent deze inrich ting iets mede te deelen, doch als van zelf drong zich de vraag bij mij op, waarom in Indië, waar toch dunkt mij in de eerste plaats

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 601