591 niets mag verzuimd worden wat kan strekken den soldaat tot oen flink schutter te vormen, deze wijze van schijfinrichting nog niet is toegepast, en men nog steeds voortgaat met de oude, ongelukkige manier van aanwijzen. De eenigszins grootere uitgaven, aan eene Veltmans-schijfinlichting verbonden, kunnen m. i. niet als argument gelden, waarom die niet in toepassing kan gebracht worden. Het verlies van één soldaat, die ten gevolge van de thans bestaande aanwijzingsmanier, zoodanig gekwetst wordt, dat hij voor den dienst wordt afgekeurd, kost, uit een financieel oogpunt beschouwd, den lande meer dan misschien vier of vijt Veltmans- schijfinrichtingen. Hoe slecht dergelijke ongelukken bovendien op het moreel van den troep werken, wil ik niet eens aanroeren. Ook kan, zooals ik reeds hierboven aanstipte, de officier, met de leiding der oefening belast, nu onmogelijk geheel en al zijne aan dacht aan den schutter wijden, hetgeen vooral bij Inlandsche recrutcn, die, soms reeds kort na hunne indiensttreding, te velde bewijzen hunner vaardigheid met het geweer tegenover den vijand moeten geven, zeer te betreuren valt. Het schijnt mij overbodig toe, daar waar de voordeelen der Velt- mans-schijfinrichting boven de thans in gebruik zijnde wijze zoo in het oog springen, nog verder op de invoering daarvan aan te diingen. In Nederland zijn thans reeds verscheidene banen van die inrich ting voorzien. De oogenblikkelijke meerdere uitgaven daarvoor zouden den lande met ruimen interest vergoed worden en de kans van het verlies van menschenlevens geheel en al worden vermeden. Semarang, 17 Maart 1886.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 602