594 - te komen, dan zoeken waar de kogel getroffen heeft, het aantal pun ten aangeven, de plaats waar getroffen is aanwijzen en vervolgens weder achter de schouderwering teruggaan. (1) Voor ieder schot maakt de waarnemer dus minstens 20 passen, zoodat bij eene oefening van 55 schutters, waarbij 275 patronen wor den verschoten, door den waarnemer 5500 passen worden gedaan. Al lost men nu den waarnemer ook even dikwijls af, als het aantal sergeanten en korporaals toelaat, dan kan men toch niet vorderen dat hij vlugger loopt dan met den versnelden pas, zoodat minstens 42 minuten verloren gaan met dit heen en weder loopen. Om te zien waar de schijf getroffen is, het aantal punten aan te geven en vervolgens de getroffen plaats aan te wijzen, is gemiddeld voor ieder schot 8 seconden noodig, hetgeen bij 275 schoten 36 minuten maakt. Er is hier gezegd gemiddeld, omdat het bij een eenmansschijf sneller gaat dan bij een drie- of vijfmansschijf, terwijl het bij een misschot meestal langer duurt, voordat daarvan zekerheid is verkregen dan wanneer de schijf geraakt is. Yoor de waarneming van de schoten gedurende eene oefening van drie uren wordt dus ruim lj- uur besteed. Door dezen tijd te verminderen, zou de oefening korter duren, zon der dat den schutter minder tijd dan thans wordt gelaten voor het doen zijner schoten. Met de tegenwoordige inrichting der schietbanen is dat niet te verkrijgen, doch geloof ik dat dit doel volkomen bereikt zal worden, door deze in te richten in den geest als is aangegeven door den len luitenant-adjudant van het Nederlandsche leger J. B. Veltman. Eene technische beschrijving van deze schijfinrichting is gegeven in de Militaire Gids van 1 Mei 1885, terwijl in Eigen Haard, N°. 44 van 1885, eene verklaring er van wordt gevonden. (2) (1) Het zou tijdsbesparing geven, indien ware voorgeschreven dat eerst de plaats waar getroffen is werd aangewezen en daarna het aantal punten aangegeven. Thans wijst de waarnemer toch meestal die plaats eerst aan den plakker aan. d. B. (2) De thans in dit opstel volgende korte beschrijving van Veltmans schijfinrich ting wordt hier weggelaten, als zijnde deze in het voorafgaand artikel op blz. 588 dezer aflevering voldoende duidelijk verklaard. Beide artikels vullen elkander aan. In het eerste wijst de lieer M. speciaal op de veiligheidwelke de nieuwe waarnemingsmethode verleent, terwijl kapitein d. B. hier meer bijzonderde belangrijke, bij het schijfschieten

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 605