595 Daaruit zal men reeds het groot voordeel inzien, dat door zulk eene inrichting wordt verkregen, ten opzichte van meerdere veiligheid en van besparing aan tijd. Daar het voor de waarneming van het schot onnoodig is dat een der personen achter de schouderwering uitkomt hetgeen nog door een hekwerk kan worden belet kan de officier, die onderricht geeft, al zijn aandacht op den schutter vestigen. Bovendien kan de schijf dichter bij de schouderwering geplaatst worden dan thans, zoodat de afstand, dien de schijven telkens heen en weder moeten bewogen worden, niet meer dan 6 passen of 4 meter behoeft te bedragen. Neemt men aan dat zij over dien afstand even snel bewogen wor den, als boven aangenomen is dat de waarnemer liep, d. i. 130 pas sen in de minuut, dan zal voor de verplaatsing van de schijven bij 275 schoten, 2"*6 of 13 minuten noodig zijn. Het aanwijzen van de getroffen plaats op het bord gaat zeker de helft sneller dan zooals het nu geschiedt. In plaats van 42 -j- 3b of 78 minuten, zooals boven werd aangegeven, zijn er slechts 13 -j- 18 of 31 minuten noo dig voor de waarneming der schoten, hetgeen reeds eene besparing- van 47 minuten is. Bij het gebruik van deze inrichting behoeft de schutter niet, zooals thans, na elk schot zijn geweer af te zetten, doch kan bij, na gescho ten te hebben, onmiddellijk herladen, terwijl terzelfder tijd de waar neming van het schot geschiedt. Alle tijd thans benoodigd voor het aannemen der houding en het laden wordt bespaard. Tevens is het niet noodig de waarnemingsploeg zoo dikwijls af te lossen als thans moet geschieden met het vermoeiende heen en weer loopen. Om de besparing van tijd door een en ander verkregen onder cijfers te brengen, is niet wel mogelijk, doch geloof ik te mogen aannemen, dat daardoor de bovenberekende 47 minuten minstens tot éen uur zullen aan- te verkrijgen tijdsbesparing aantoont, welke die oefening zo o zeer ten goede zond komen. Ilopen wij dat de Indische infanterie zich weldra in het bezit van enkele dier sehijfinrichtingen, zij het voorloopig slechts als proef, moge verhengen. De waarlijk niet groote, daaraan verhonden uitgave van enkele houderden guldens zoude vermoe delijk in alle opzichten welbesteed geld blijken. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 606