49 ontbranden, thans bij inversie. Door alleen art. 10 R. K. te wij zigen, sluit men zich dus den weg niet af voor dien strijd. Even min, wanneer met de geliefkoosde ministerieele uitdrukkingen „op den duur en „in den regel wordt geschermd. Dienstweigering in tijd van vrede „in den regel" ter bestraffing over te laten aan den disciplinairen rechter, wil niet anders zeggen dan dat er gevallen zullen blijven de „buitengewone" die voor den krijgsraad zullen woiden behandeld. Ik herhaal, dat men den weg voor nieuwen strijd over de toepassing van het genoemde wetsartikel door de mi nisterieele oplossing van het problema „op den duur" niet zal kun nen afsluiten. Het tot vergoelijking van die anti-legale oplossing thans uit de veigetelheid gehaalde en reeds zoo zeer geknotte beginsel, om het gezag der militaire chefs te doen rijzen, door hunne bevoegdheid tot straffen uit te breiden, wordt door al de gemakkelijke kansen tot het opnieuw ontbranden van den strijd over de beteekenis van art. 95 G. W. niet gebaat. Zal het Opperbestuur dan eeu ander nood- hulpsysteem uitvinden Dat men eindelijk inzie, dat de vindingrijk heid onzer bestuurders en staatslieden in de toepassing van expe- dienten, ten koste van de stipte opvolging der Wet, hetzij uit ge makzucht of vrees voor critiek, is eene aanklacht omtrent hunne ge ringschatting der Wet, voor het oogenblik wel is waar van practisch nut, maar op den duur tot ondermijning van het beginsel, dat er ook in den Indischen staatsdienst regel, orde en recht belmoren te zijn. Knjgstuchtehjke bestraffing der „gewone" gevallen van dienstwei gering in tijd van vrede acht ik dus in strijd met de wet. Even min acht ik haar, zooals ik in het voorgaande heb aangeteekend, wenschelijk. Vooral niet, zooals de Minister van Koloniën in 1878 in overweging gaf, door gradueele, krijgstuchtelijke bestraffing de dienstweigering te willen beteugelen. Eene dadelijke plaatsing in een klasse van militairenaan een ges Ir eng ere krijgstucht onderworpenhetzij men daaronder versta 2' klasse van militaire discipline of straf detachement zou, indien het slechts te doen ware, het leger te zuiveren van alle slechte ele menten, zonder meer, grootere uitwerking hebben. Yooral, indien de straf van rietslagen nog kon worden toegepast in de 2e klasse 1886. Dl. I,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 60