608 Twee maanden later, in Februari 1875, doorleefde men den ergsten choleratijd, toen in 17 dagen tijds niet minder dan 167 personen aan die ziekte stierven. Het moreel van den soldaat werd evenwel in die dagen krachtdadig gesteund door het leveren van roemrijke gevechten. Het innemen van Garouw, van Soerian, waar 73 lijken binnen de ben- teng- gevonden werden, van Langkroek, van Lemboe, waar 60 gesneuvelde Atjehers bleven liggen, van (van Longbatta zullen wij liever maar niets zeggen) Lamara Olejlo, van Lohong, Gritjiel, Setoe en Lamteboe, al die gevechten brachten eene weldadige afleiding onder de soldaten te weeg, wier gemoedsgesteldheid door de groote sterfte in de hospitalen van nature zeer gedrukt was. Den 13™ Juni 1875 vertrok de inmiddels tot generaal bevorderde kolonel Pel van Atjeh naar Batavia, ten einde eenige rust te nemen tot herstel zijner geschokte gezondheid. Dit verlof duurde tot 8 November van dat jaar, in welken tusschentijd de kolonel Wiggers van Kerchem het bevelhebberschap waarnam. Het is genoeg bekend, dat generaal Pel van zijn verlof te Batavia gebruik maakte, om den Gouverneur-Generaal Yan Lansberge voor zijne plannen te winnen, de aanvallende beweging op Atjeh onzerzijds met alle kracht door te zetten. Die offensieve beweging, meer bekend onder den naam van den zeventig- daagschen tocht van Pel, begon den 26™ December 1875 en gold de verove ring der IY, VI en IX Moekims en van het deel van Groot-Atjeh langs de kust, gemeten van af de Kroeng Raba tot aan de Kroeng Raja. De voornaamste gevechten, die geleverd werden om dit plan te verwe zenlijken, zijn: bij Djempit (29 December 1875), Pakan Badak (31 Decem ber), Blang Kala (16 Januari 1876), Boekit Daroe (28 Januari), Oeleh- soesoe (31 Januari), Lamkoenjit (2 Februari), Atoeh en Biloel (3 Februari), Pinang (13 Februari), Meroe (14 Februari), Lampermej (14 Februari), Tja- poetoe (15 Februari), Oleh-Karang (22 Februari), Tonga (24 Februari), Silang en Kwala Gighen (26 Februari 1876). De generaal Pel overleefde echter niet het einde van den ganschen, roemrijken veldtocht, dewijl hij in den avond van den 24sten Februari, te Tonga, plotseling aan eene slagaderbreuk het leger ontviel, een verlies, dat maar al te zwaar zou worden gevoeld. Mocht ook al in lateren tijd de onverbiddelijke critiek in den generaal Pel hebben moeten afkeuren, dat hij verkeerd deed de onder zijne bevelen dienende troepenmacht voor een te groot deel in tal van bentengs op te

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 619