56 waarmede dat strafdetachement is opgericht, met een bijzonder goeden uitslag is bekroond geworden. Cijfers over latere jaren zoowel voor Klatten als Ngawi ont breken mij. De gepubliceerde verdienen echter alle aandacht; want mocht de latere statistiek der beide strafdetachementen ook zoo on gunstig zijn, dan zou het voorstel van den generaal Verspijck nog eens ter sprake kunnen worden gebracht, om op de militairen, die thans in aanmerking komen voor een plaatsing bij die strafkorpsen, wedeiom het bepaalde bij art. 38 R. K. toe te passen, waardoor de straf van rietslagen alleen in dat geval wederom bij de korpsen toe gepast zoude behooren te worden, maar daarentegen de strafdetache menten konden worden opgeheven. Dat er ook dan nog soldaten zullen worden gevonden, die in dit eenvoudiger en, in engeren zin gesproken, goedkooper tuchtigingsmiddel den weg zullen vinden, om hun dienstverband ontijdig te verbreken en het er op zullen toe leggen, spoedig voor de bij dat artikel bepaalde straf in aanmerking te komen, spreekt van zelf. Uit het voorgaande bleek echter, dat het behoud van dergelijke soldaten voor het leger, door hen achtereen volgens in de 2» klasse van militaire discipline, het strafdetachement of in arrest voor den krijgsraad te plaatsen, slechts negatieve waarde kan hebben, terwijl het financieel verlies, dat de staat door hunne spoediger wegzending uit de gelederen zal lijden méér dan voldoende wordt gedekt door de opheffing der strafdetachementen. Intusschen lette men hierbij niet alleen op het financieel belang, maar ook op de bekende bezwaren, aan eene goede en geregelde aanvulling van het Europeesch element in het Indische leger verbonden. Nog altijd heerscht het beginsel, den Europeeschen soldaat zoolang mogelijk voor het leger te behouden, zonder daardoor afbreuk te doen aan het gehalte van het leger. Het kost niet de minste moeite, slecht oppassende soldaten zoo spoedig mogelijk uit de gelederen te ver wijderen doch ook hierbij is het in 's lands belang noodzakelijk en vereischt het groot overleg, te trachten, ook dergelijke soldaten zonder gevaar voor eene behoorlijke handhaving der tucht zoolang mogelijk voor het leger te behouden. Het was de diepgevoelde overtuiging van den generaal De Neve, dat de strafdetachementen de dienstweigeraars niet voor het leger kunnen behouden. Daaraan

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 67