57 dacht deze legercommandant, toen hij zijn voorstel deed tot wij ziging van art. 95 C. W., waarbij in overweging werd gegeven, op dienstweigering in tijd van vrede, in plaats van de kruiwagenstraf, de straf van detentie, sedert de inwerkingtreding van het Koninklijk besluit van 18 October 1882, N°. 26, militaire detentie genoemd, te stellen. Afgescheiden van de militaire gevangenisstraf voor de niet „gewone" gevallen van dienstweigering in tijd van vrede, zoude ik voor de „gewone" de straf van militaire detentie gesteld willen zien, zooals de wet thans luidt, voor minstens ééu dag en hoogstens twee jaren, met of zonder plaatsing van den veroordeelde na zijn ontslag uit de detentie in de 2C klasse van militaire discipline voor den tijd van hoogstens één jaar. De laatste of bijkomende straf acht ik minder gelukkig gekozenmaar van de hem gegeven bevoegdheid, om ook deze straf op te leggen, kan de militaire rechter een doelmatig gebruik maken, volgens het oordeel van den Advocaat-Fiscaal. VI. Wat ik wensch in de plaats van het ministerieel noodhulpsysteem, is eerlijke wijziging van art. 95 C. W., laatste gedeelte, maar zoo danige wijziging, dat de dienstweigering in andere gelegenheden voor don militair beneden den rang van officier niet slechts met militaire gevangenisstrafmaar ook met militaire detentie gestraft worde. Het komt mij toch voor, dat dienstweigering in tijd van vrede niet beteugeld zal worden of de dienstweigeraar tot andere gedachten wordt gebracht door achtereenvolgende, lichte, disciplinaire bestraf fingen, zooals het noodhulpsysteem wenscht. Weigert een soldaat ten slotte geen dienst meer, na daarvoor achtereenvolgens disciplinair te zijn gestraft, dan zal hij zich aan diefstal of insubordinatie schuldig maken, om voor den krijgsraad te verschijnenwant de militaire dienst walgt hem en zijn doel is, een vonnis te krijgen, dat hem voor langer verblijf in de gelederen onwaardig verklaart. De dienstweigeraar moet ook in het belang van de handhaving der krijgstucht reeds voor de eerste maal gevoelig en streng wor den gestraft. Welke straf voor dienstweigering in tijd van vrede: eene disciplinaire of eene crimineele? Do keuzo is na al het voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 68