61 slag,9 i. ontslagen met paspoort zonder cer tificaat van goed gedrag5, terwijl alleen aan Belgen werd opgelegd het volgende aantal straffen 1. voor rayonsoverschrijdiug 259 2. goedverkoopen 357 3. dronkenschap 2595. Leerzaam zoude het zijn, na te gaan, hoe groot het aantal dienst weigeringen is geweest onder de andere elementen der vreemdelingen over de hierboven vermelde jaren, speciaal het Fransche, Zwitsersche en Duitsche element. De statistiek zwijgt daarover en dat is voor dit onderwerp te betreuren, evenals het jammer is, dat zij de dienst weigeraars niet in groepen heeft geclassificeerd volgens het aantal dienstjaren; want daaruit zoude m. i. veel te leeren zijn, omdat ik geloof, dat het vooral de zoogenaamde leerjaren van den Indischen soldaat zijn, die het gros der dienstweigeringen opleveren. Die jaren vallen voor den Europeeschen militair en deze maakt zich het meest schuldig aan dienstweigering samen met den tijd, waarin hij nog niet geacclimateerd is en gewend aan een voor hem geheel vreemde omgeving, levenswijze, voeding en taal. Het zoude onbillijk zijn, in deze periode van zijn Indischen mi litairen dienst voor het eerst dienstweigering plegende, van ieder soldaat onvoorwaardelijk te willen beweren, dat hij een weerspannig karakter heeft, van hem als 't ware te willen getuigen, dat hij nim mer een goed soldaat zal kunnen worden en van hem te voorspellen, dat hij helaas zal moeten gehoorzamen aan de wet van het noodlot, waarvan zich de kiemen vertoonden in die eerste dienstweigering en de daarbij ontloken kwade neigingen, als zoovele profetiën van zijn ongelukkig einde. Zou die soldaat en vooral de jeugdige nog niet één goede zijde hebben, welke men zich ten nutte kan maken, om hem voor verder verderf te behoeden? Zou echter dit doel hetwelk ieder meerdere steeds voor oogen moet hebben ooit wor den bereikt, door dien soldaat bij een strafdetachement te plaatsen? Vele voorbeelden zouden het tegendeel kunnen bewijzen. Toen in 1878 zóóveel Europeanen bij het strafdetachement te Klatten waren, dat het logies aldaar geene ruimte meer aanbood voor nog meer ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 72