straften, werden bij wijze van tijdelijken maatregel nok bij het voor Inlanders bestemde strafdetachement te Ngawi Europeanen overge plaatst. Binnen de twaalf dagen maakten zich daar 5 Europeesche gestraften allen Belgen aan diefstal in de chambrée schuldig. Vier hunner waren van den jeugdigen leeftijd van 20 tot 25 jaren en nog kort in militairen dienst. Het kennelijk doel van den diefstal was ook hier, te trachten, op die wijze, door voor den krijgsraad te komen, van het strafdetachement te worden verwijderd en van den verderen militairen dienst vrij te komen. Bij het ingesteld onder zoek waren zij in volle confessie en als reden van hun diefstal gaven sommigen op, dat zij eene ingeboren neiging tot stelen hadden, of eene andere zeer onwaarschijnlijke reden, om de ware steeds te ver zwijgen. Geen hunner klaagde over eene minder goede behandeling zijner meerderen, drukken dienst, slechte voeding of iets van dien aard. Toch was er geene kleptomanie in 't spel. De ware drijfveer is trouwens, blijkens 451 van Mr. C. P. K. Winckel 's „Gids voor officieren en onderofficieren van het Ned.-O. I. leger bij de uitoefe ning der militaire rechtspleging in tijd van vrede", algemeen bekend en met recht mag men dan ook op gezag van Mr. Pols zeggen, dat, waar de arglist ontbreekt en de diefstal zoo kennelijk als in deze gevallen uit balddadigheid werd gepleegd, geen diefstal in de ware beteekenis van het woord is geweest. Het blijft intusschen een zeer treurig feit, dat zulke en andere middelen te baat worden genomen, om uit den militairen dienst te worden ontslagen. Gebeurt dit meestal in het begin der militaire loopbaan, wanneer de soldaat nog moet worden gevormd, dan betwijfel ik, of eene plaatsing bij een strafdetachement hem voor het leger zal doen behouden. De tegenzin aan den militairen dienst wordt bij een strafkorps wel vermeerderd, maar nooit verminderd. Anders zou het, dunkt mij, zijn, wanneer de dienstweigeraar, met militaire detentie gestraft, zijn verblijf in het leger eenigen tijd gaat verwisselen met dat in het militair huis van arrest of een der militaire provoosthuizen. Dat het leven er voor den soldaat veel aangenamer is dan bij een strafdetachement, wil ik niet bewerenwant wie zich daar aan onwil schuldig maakt, kan, evenals bij de strafdetachementen, met rietslagen tot hetzelfde maximum worden gestraft. De dienst-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 73