63 regeling is echter in die militaire gevangenissen geheel anders dan bij genoemde strafkorpsen, zooals uit de betrekkelijke reglementen voldoende blijkt. De arbeid, dien de gevangenen moeten verrichten, wijkt geheel af van den dienst der gestraften te Klatten en Ngawi. De aard van den arbeid in de militaire gevangenissen kweekt den tegenzin aan den militairen dienst niet aan, zooals de soort van dienst bij de strafdetackementen dit wel doet; bier wordt die tegenzin steeds levendig gehouden. In eene gevangenis zal de onwillige soldaat evenzeer in bedwang worden gehouden als bij een strafdetachemeut, maar dat hij gedurende zijn verblijf bij een strafkorps tot inkeer zal komen, zooals in eene gevangenis geene zeldzaamheid is, geloof ik niet; hier is hij meer in een toestand van isolement dan daar. De gelegenheid, om diefstal te plegen of zich aan insubordinatie schuldig te maken, doet zich, dunkt mij, in eene militaire gevangenis, juist door hare meer eigenaardige organisatie en dienstregeling, minder voor dan bij een strafdetackement. Is deze meening juist, dan heeft men door den dienstweigeraar dadelijk met militaire detentie te straffen, reeds véél op hem gewonnener is namelijk een kans meer, om hem, ook in zijn eigen belang, voor het leger te behouden. Komt hij gedurende zijne detentie tot kalmte - hetgeen bij een strafdeta- chement wel zelden het geval zal zijn, door de zenuwachtige spanning en vrees voor straf, waarin hij aanhoudend verkeert leert hij gedurende zijne gevangenschap den plicht der berusting, dan zal hij, met betere gedachten bezield wordende, ten slotte zich kunnen verzoenen met het denkbeeld, zijne vrijheid terug te krijgen met de verplichting, weder in het leger terug te keeren, maar tevens met de zekerheid, dat hij dit niet op eene onteerende wijze behoeft te verlaten, wanneer hij aan zijne militaire verplichtingen heeft voldaan; terwijl hij die vrijheid in eene gevangenis zeker niet lager zal schatten dan bij een strafdetachement. De statistiek heeft wellicht reeds aangetoond, dat het aantal ge vallen van insubordinatie en diefstal der vroeger tot detentie ver oordeelde dienstweigeraars in de militaire gevangenissen juist om die reden véél geringer was dan onder de latere gestraften voor dienst weigering bij de detachementen te Klatten en Ngawi. Belangwekkend zoude het zijn, de verhouding te leeren kennen van het jaarlijks bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 74