71 dat in den regel eene zeer geringe vredessterkte aan manschappen onder de wapens heeft, dan kunnen wij de gunstige voorstelling, die het Kol. Yersl. geeft van den toestand van het kader, volstrekt niet onderschrijven. Militair Onderwijs. Het aantal leerlingen van de Militaire School verminderde van 54 tot 43; dat bij de voorbereidende cursussen van 49 tot 42. Geen verbetering alzoo. 't Is te hopen, dat de Nederlandsche inrichtingen van militair onderwijs dezen achteruitgang in Indië zullen compen- seeren. Aan het examen voor aspirant-officier namen 22 jongelieden deel, waarvan er 16 slaagden, d. i één meer dan het getal opengestelde plaatsen. Nu het aantal leerlingen bij militaire school en voorbereidende cursussen niet onaanzienlijk is afgenomen, zou men o. i. geen aspi rant-officieren wegens gebrek aan plaats behoeven af te wijzen. Ook het aantal leerlingen op de kaderscholen der infanterie is in den loop van het jaar 1884 eenigermate verminderd „een natuurlijk gevolg" zegt het Kol. Yersl. „van de omstandigheid dat de „resultaten, die deze scholen tot dusverre opleverden, de noodzakelijk heid deden inzien, om bij wijze van proef-de opleiding van „adjudant-onderofficieren en van administratief kader bij de com- „pagnieën te doen plaats hebben, evenals dit bij de andere wapens „sinds jaren gebruikelijk is. Wij kunnen de juistheid dezer bewering niet toegeven. Het ligt o. i. slechts in de tweede plaats aan de kaderscholen, dat men het administratief kader niet meer daarbij opleidt. De noodzakelijkheid tot dezen maatregel werd geboren uit het daareven reeds gereleveerde feit, dat nl., tegen de eischen eener goede organisatie in, de bij de kaderscholen gedetacheerde onderofficieren en korporaals blijven mede tellen in de sterkte der korpsen, waarvan zij afkomstig zijn. Is dit bezwaar voor het gewone kader reeds groot, voor het ad ministratieve kader is het onoverkomelijk. Wanneer bij eene com pagnie een paar man kader mankeerenmarcheert de dienst wat minder goed, maar hij marcheert. Wanneer echter de sergeant- majoor op de kaderschool is en de fourier geen sergeant-majoors-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 82