79 Waar het op handelen aankomt, moet niet de schrijver eener hand leiding, maar de betrokken persoon beslissen. Veel wikken en wegen, veel vergelijken en oordeelen, innige studie, d. i. practijk ge worden theorie, slechts kan daartoe leiden. Tegenst. Maar de schrijver van de handleiding heeft dien weg voor mij gevolgd. Zullen wij zoo eigenwijs zijn, onze meening bo ven de zijne, vrucht van ernstige studie, te plaatsen. Schr. Hoe gevat ook, die redeneering kan u leelijke parten spelen, 't Is de domper, waaronder de orthodoxie de wetenschap tracht ge klemd te houden. Gie zoudt Gtalileï mee naar de gevangenis ver wezen, u in zijne bliudheid verheugd hebben „e pur si muove." Een hoogleeraar is hoeveel ons landje er telle op die wijze beschouwd, per se een knap man. Wilt ge omtrent eene quaestie de waarheid weten, neem eenvoudig een artikel van een professor. Morgen echter leest ge, tot uwe verbazing, precies het tegenovergestelde van de hand van een ander professorHoe nu Verheft ge nu een van beiden tot orakel Worden wij aanhangers, bet moet uit overtuiging zijn, niet uit energielooze gedweeheid. Dan alleen kan de meester prijs stellen op zijne volgelingen. Wij moeten de zienswijze van andersdenkenden niet uitsluiten, onr de onze vast te kunnen houden, maar haar doorgronden, om de onze vastheid te geven. Twijfelen is hier eene deugd, weifelen is de ondeugd. Bovendien, waarom noemt de schrijver zijn werk „handleiding" of leiddraad"? Tegenst. Weet ge wel dat Napoleon zeide: Liever één slechte, dan twee goede generaals Schr. Zoo! maar de generaal van Napoleon was uitvoerder van gedachte,*) uw boek is leider daarvan. Moet ik een bevel binnen weinig tijd uitvoeren en ben ik mij geen voldoende kennis bewust, ik sla een boek opentijd tot wikken en wegen rest niet, het geldt spoedige uitvoering. Hier is het beter één slecht boek geraadpleegd, dan twee goede boeken. Napoleon en zijn generaal. De krijgsschool echter is niet gebaat door eenige maanden blokken, ten behoeve van een examen (middel). Het geldt voorbereiding tot eene belangrijke, grooteudeels wetenschappelijke betrekking (doel). „Bevelhebbers, zooals Ney en Grouchy, die niets anders kunnen, dan letterlijk en on verstandig opvolgen, wat hun wordtgelast." Generaal Knoop Quatre-Bras en Waterloo,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 90