80 Tegenst. Nu, waarde vriend, als ik ooit besluit voor de krijgs school te studeeren, beloof ik u, uw raad niet op te volgen. Liefst voor elk vak hoogstens één boek. Schr. Dat stelsel geeft de meeste kansen van slagen. Dat was mijn punt van uitgang. Glimlachend nam ik afscheid van den geachten collega, met wien ik deze discussie voerde. Geen leger kan wellicht op een zoo roemrijk verleden wijzen als het onze. Van onze eerste vestiging tot heden heeft dat leger mees terlijk zijnen plicht gedaan. En toch vrees ik geen tegenspraak, als ik mij aansluit bij hen die beweren, dat dezelfde resultaten ten koste van minder bloed en geld en zekerder verkregen hadden kunnen worden, wanneer ons leger sedert lang eenen goed georganiseerden generalen staf had bezeten, die, onverpoosd bezig, het o. a. daarop toelegt, waar en wanneer de omstandigheden ons tot optreden dwingen, de noodige gegevens ter beschikking te hebben. De vraag is meer geopperd, onlangs nog in het Voorloopig Verslag der begrooting van Koloniën voor 1885, of met eenen dergel ijken staf, die niet slechts na de oorlogsverklaring handelend optreedt, de Atjeh-oorlog een zoo treurige wending zou genomen hebben. Onder goed georganiseerd is begrepen het verzekeren van de goede aanvulling. Neemt men uit het officiers-korps degenen, die tot den stafdienst het meest geschikt schijnen, zonder hun eene wetenschap pelijke opleiding te geven, dan mag men in bepaalde gevallen won deren verwachten de voorbereiding, die van den aanvang van den oorlog af de voordeelen zooveel mogelijk aan onze zijde plaatst, is niet verzekerd. Onze opleiding tot officier, versterkt door oorlogsonder vinding, schiet voor den stafdienst in menig opzicht te kort en toch zou ik deze wijze van aanvulling verkiezen boven die, welke, na het tegenwoordige examen, Indische stafofficieren te 's ïïage kweekt. Niet ieder is voor den Staf in de wieg gelegd. Daarom is het van zeer veel belang, dat, nu wij eene inrichting hebben, die weinigen tot dien gewichtigen werkkring kan opleiden, wij uiterst nauwgezet eene keuze doen uit de adspiranten. Kan een generale staf, wiens organisatie onvoldoende is, nog goede diensten bewijzen een staf uit elementen samengesteld, die niet voldoen, wordt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 91