82 op het oprichten van een tijdens het luitenantschap te volgen cursus, ter behandeling van tactiek, strategie, krijgsgeschiedenis, staathuis houdkunde (de concrete, practische oeconomie), internationaal recht (oorlogsrecht), staatkunde, rechtswetenschap, militaire literatuur, ver bandleer, paardrijden en schermen, (welke vakken, tactiek en schermen uitgezonderd, van het opleidingsprogramma tot 2den luitenant ver dwijnen kunnen), daar dit dus nog geruimen tijd op hoop en vertrouwen teeren moet bepaal ik mij voorloopig tot die gedeelten, die wel in mijn programma thuis behooren, doch, ook zonder den volslagen ommekeer te eischen, tot stand kunnen komen en in beduidende gebreken voorzien, wier voortbestaan niet te verdedigen is. De laatste zes jaren hebben het onderwijs in bijna alle landen belangrijke hervormingen zien ondergaan. In de tijdschriften en werken, die staatkunde, philosophic, onderwijs, opvoedkunde be spreken, hebben knappe mannen den pennestrijd gevoerd. In ons land zelfs werd de onderwijs-quaestie toetssteen van politieke kleur. Ook het vraagstuk van het militaire onderwijs is meer op den voor grond getreden. Daarvan getuigen eveneens tal van geschriften en lezingeD, die van het onderricht, den milicien te geven, tot de op leiding van troepenleiders behandelen. Komt de examenvraag ter sprake, doorgaans is de beslissing „een noodzakelijk kwaad. In het Ind. Mil. Tijdschr. April 1885 besprak ik het dubbele gebrek, elk examen uit den aard der zaak eigenhet feilbare als maatstaf en de ongezonde werking op onderwijs en studie. Daar wenschte ik als maatstaf, voor leerlingen, die een cursus doorloopen, een proeftijd in plaats van een proefsri«&. Is bij examens, die de adspiranten van her- en derwaarts samen roepen en tegenover onbekende beoordeelaars plaatsen, verbetering onmogelijk M. a. w. hoe kunnen daar de gebreken zooveel mogelijk opgeheven worden? Dit na te gaan, ten opzichte van het aan het hoofd gemelde examen, is de leidende gedachte van mijn opstel. De krijgsschool zelve blijft daarbij, buiten noodzaak, ongemoeid. Bij examens, die de vrucht zijn van of leiden tot vrije studie, kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 93