86 die proeven niet oneindig meer waarde hebben, dan de geschriften van nieuwbakken titularissen? „Organe, nicht Handlanger," moeten wij hebben, zegt You Decker in zijn Dienst des Generalstabes. Laat, binnen den omvang van het tegenwoordige programma, stel lingen verdedigen en gij zult den adspirant zelfstandig zien optreden. Laat een proefschrift samenstellen en gij zult het logische van zijn gedachtengang kunnen beoordeelen. Beide zullen verplichten dieper dan de oppervlakte door te dringen. Waar de studie voor eene moeilijkheid brengt, biedt zij eene over winning aan. „Nous sommes de ceux qui pensent, avec les Socrate et Platon, que „l'étonnement est le commencement de toute vraie intelligence des „choses, et que le ,j„scandal"" intellectuel est nécessaire auprogrès „si votre oeil vous scandalise, ne l'arrachez pasc'est qu'il commence „a y voir clair," zegt Alfred Fouillée. (1). En later voegt hij zich bij Helmholtz, Virchow, Tyndall, Huxley, Spencer, Du Bois Reymond met de verklaring „que la pratique a ses sources, les plus élevées „et les plus fécondes dans la haute speculation, comme 1 eau des „puits artésiens ne jaillit dans la plaine que grace a l'élévation des mon- »tagnes plus au moins éloignées". Practijk! hoor ik mij toeroepen. Juist, vooral toch practijk. Denken is practijk. De wetten van het soortelijk gewicht, van den slinger, van de aantrekkingskracht zijn gedacht, niet uitgevonden. Juist practijk, waarnemen en denken. Het onderwijs moet daarbij leiden, kan de gedachte veredelen. Napoleon I muntte op 27 jarigen leeftijd uit boven generaals, die meer campagne-, dan hij levensjaren teldenonze tegenwoordige minister van waterstaat heeft nooit het ingenieursexamen afgelegd. Genieën. Goed, maar de uitersten bepalen de richting. De wetenschap kent niet anders dan self-made-men. Laten wij ons toch den strijd waardig toonen, die de wetenschap sedert het begin der dertiende eeuw met zooveel opoffering doorworstelt. Yragen wij van onze eliten ten minste meer dan geloof. Eischen wij bewijzen van opmerkingsvermogen en gezond verstand. Boekenkennis wordt vaak als tegenstelling van bekwaamheid ge- (1) Revue des Deux Mondes, 15 Mei 1880. La réforme de l'Enseignemen t philo- sophique et moral. Tegelijker tijd, Mei 1880, verscheen in de Gids een artikel van prof. W. Koster over deze beginselen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 97