88 de medicijnen eene bijgewoonde operatie tot onderwerp van zijn proef schrift kan kiezen, in het bewustzijn dat de betrokken operateur zijne handelingen ongaarne scheef voorgesteld ziet, een adspirant voor de krijgsschool de beschrijving eener bijgewoonde expeditie ter inzage kan aanbieden aan den chef der expeditie of van den Greneralen staf. Doch daarin zie ik geen gevaar. De voorstanders der thans heer- schende wijze van examen afnemen deelen deze mijne zienswijze. Zij toch stellen zich tevreden met vermogen tot weergeven van andermans opmerkingen zonder meer Als ik verder ga dan Neerland's oostelijke naburen is dit, omdat ik hunne wijze van examen afnemen niet afdoende acht, maar voor al omdat zij den a. s. stafofficieren, na afloop van den cursus aan de Kriegs-Academie, ernstig en beslissend op de proef stellen op eene wijze die meer zorg, middelen en geld eischt dan het leger in Neer land of Indië zich ooit toegedacht zal zien. Ook hier gaarne bij anderen in de leer gaan, nooit naapen. Verwacht ik van het aangehaalde volledig onderwijsplan veel voor de populariteit van het leger, 't invoeren van in het openbaar te verde digen stellingen en van proefschrift kan zeker daartoe iets bijdragen. De blikken, die wij de buitenwereld in onze wetenschap gunnen, zullen haar meer eerbied afdwingen dan onze klachten binnensmuurs. Recapituleerend beoogt mijn voorstelder krijgsschool waardige leerlingen te verzekeren, door de adspiranten tot ernstige studie te verplichten en hun, die geen aanleg daartoe hebben, tot nuttiger tijdsbesteding te nopen dan handleidingen verslinden. Kennis voor vernis. De tegenwoordige regeling kan er toe leiden, dat ter krijgsschool, door toedoen van enkelen, te lang bij de oppervlakte der zaken getoefd moet worden. Die mogelijkheid is onvergeeflijk, als een exa men waarborgen moet. Hunne plaatsen konden door bekwameren ingenomen worden, zij belemmeren den goeden gang van zaken, terwijl zij nooit worden, wat de krijgsschool vormen moetmannen van zelfstandig doorzicht. Alle hout is geen timmerhout. Dat mijn voorstel de taak der commissie van examen niet verge makkelijkt, geef ik toe; het maakt haar belangrijker. De verandering zou de commissie veel hooger plaatsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 99