NOG EEN ENKEL WOORD OYER AFSTANDSMETING. In het nog niet lang geleden verschenen nummer 8 van den zes tienden jaargang van dit tijdschrift meldt een zekere S. dat, a ce qu'on dit, de afstandsmeter van Scheffer dien van Le Boulengé bij het Indisch leger vervangen zal. In de onderstelling, dat S. daaromtrent goed ingelicht is, wil ik bij hetgeen reeds vroeger omtrent den afstandsmeter Scheffer van mijne hand in dit tijdschrift geplaatst werd nog enkele mededee- liugen voegen ter vervollediging. Toen de 1e luitenant Scheffer was in kennis gesteld niet alleen met de gunstige uitkomsten der te Utrecht bij het korps genietroe pen gehouden, deugdelijke proefnemingen, maar ook met de aan het instrument toch nog klevende technische gebreken, een en ander door mij vermeld in nummer 8, jaargang 1884 van dit tijdschrift, toog hij spoedig aan den arbeid, om van den instrumentmaker enkele betere exemplaren te verkrijgen. In het laatst van het vorige jaar waren er dan ook een achttal afstandsmeters van zijne vinding gereed, waarvan er een drietal door hem naar Indië werden gezonden. Bij eene beproeving nu van dit nieuw aangemaakt instrument te Utrecht, bleek evenwel, dat de instrumentmaker ditmaal zich al bij zonder slecht van de hem gedane opdracht gekweten had en dat in technischen zin de afstandsmeter Scheffer niet verbeterdmaar wel beduidend slechter geworden was. Het bleek onder anderen, dat de spiegels niet vlak waren, de empirische verdeeling van den onderrand onnauwkeurig was, terwijl de rol, die, ter vermijding van groote onkosten „uit de hand" was gemaakt, niet zuiver spiraalvormig was afgewerkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 102