104 Aan onze zijde hebben wij aan dooden 2 officieren en 9 man, aan ge kwetsten 5 officieren en 71 man verloren. De verschoten munitie bedraagt: 18,400 infanteriepatronen, waarvan 4401 bij de legatie, de rest in de citadel; 207 granaten van 12 pond; 133 granaten van 4 pond berg; 530 schoten uit het revolverkanon; 500 de mitrailleuse. Hué, 6 Juli 1885. (w. g.) Generaal De Courcy Tot ons leedwezen konden wij de beschrijving van dezen nachtelijken aanval niet door eene schets verduidelijken. De „Revue Militaire Suisse", waaruit wij het artikel overnamen, gaf er geene. Toch is ook zonder deze schets de loop van het gevecht wel te volgen. De Fransche troepen verkeerden in eene hoogst ongunstige positie. In eene voor een groot deel der troepen geheel onbekende stad gelegerd, bovendien in twee gedeelten gesplitst, die zonder communicatie blijken geweest te zijn, werden zij in het midden van den nacht door een zeer overmachtigen vijand verrassend aangevallen. De veiligheidsdienst, een bekend zwak punt der Fransche troepen, was ook hier blijkbaar slecht geregeld, zoo dat de vijand aanstonds tot bij de slapende manschappen kon doordringen. Het goede gehalte der troepen, zouaven en marine-infanterie, zoowel als het talent voor het „débrouillez-vous", dat de Fransche soldaat in 't bijzonder bezit, voorkwamen echter eene paniek, die noodlottig had kun nen zijn. Eenmaal de orde hersteld zijnde, was het gevaar geweken, en werd de altijd proefhoudende tactiek tegen een overmachtigen Inlandschen vijand, een krachtig offensief, eerst in 't klein gedurende de duisternis, daarna op grooter schaal, op stoutmoedige wijze toegepast en met een schoon resultaat bekroond. Het Reglement van Krijgstucht ten tijcle van Jan Pieterszoon Coen. In het Nederlandseh-Indisch Plakaatboek van Mr. J. A. Van der Chijs vonden wij een tijdens Jan Pieterszoon Coen ge geven „Artikel-brief voor alle soldaten endevolcke van oorloge in Indiën,die ongeveer als het reglement van krijgstucht

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 115