BOEKBÏOORDEELING. L'arraée colonialc de 1' Inde Noêrlandaise par P. Dabry deThiersant. Paris. Librairie militaire de L. Baudoin et Co. Onder bovenstaanden titel verscheen onlangs eene brochure, waarin de organisatie van hot Nederlandscli-Indische leger behandeld en als voor beeld aangehaald wordt voor de vorming van een koloniaal leger. Men vindt daarin eene vrij nauwkeurige beschrijving van de sterkte en samenstelling van ons leger, van de traktementen der officieren en van de soldijen der minderen. Uit de bijgevoegde sterktestaten blijkt duidelijk dat officieele bronnen geraadpleegd zijn; daarom is het des te meer te betreuren, dat voor het overige gedeelte van zijn arbeid den schrijver geen meer nauwkeurige inlichtingen zijn verstrekt geworden; wij kunnen moeielijk veronderstellen, dat hij zich daarbij door een Indisch officier heeft doen voorlichten. Zoo worden b. v. bij de beschrijving van de kleeding oude en nieuwe bepalingen met elkaar verward; bij de bewapening wordt opgegeven, dat de cavalerie met de revolver bewapend is en dat de vuurmonden, bij de artillerie in gebruik, dezelfde zijn als bij dat wapen in Nederland. Ik geloof niet, dat de vestingartillerie in Nederland gaarne onze antiquiteiten verzameling zoude willen overnemen. De kazerneering der troepen wordt op enkele kleinigheden na vrij juist beschreven, zoo ook de soldatenkampongs, die de schrijver „maisons' de campagne et jardins" noemt, en waarvan hij een dichterlijk tafereel ophangt. Wij betreuren het dat deze kampongs spoedig tot het verlcdene zullen behooren, ten gevolge der onlangs uitgevaardigde bepaling dat geen nieuwe mogen aangelegd worden en de oude op enkele uitzonderingen na langzamerhand moeten verdwijnen. Nu men, ook van hoogerhand, de oorzaak der beri-beri in de huisvesting van den soldaat zoekt, zoude wellicht juist het aanleggen van soldatenkampongs, mits op verbeterden voet, een voor de hand liggend middel tegen die ziekte kunnen zijn. De bepalingdat premiën van 5 en 3 gulden worden gegeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 212