203 schadelijke wreedheid, om onzerzijds over te gaan tot wraakoefeningen op lijken van gevallen vijanden, eene beschaafde natie onwaaidig acht Voorzeker zullen er weinigen gevonden worden, die, na kennisneming van H. A. A. N.'s lezenswaardig opstel, zich niet aan zijne zijde zullen scharen. y. K. Over de voetkwalen van den Inlandsohen mi litair, door F. W. Ulile. De Heer F. W. Uhle, officier van gezondheid te Eau, zoud der redactie een afdruk van een door hem geschreven opstel in liet Nederlandsch Mi litair Geneeskundig Archief getiteld: ,,Over de prophylaxis en de therapie „van de keratoma plantae pedis." Aanvankelijk eenigszins verschrikt door den titel, die, hoewel in een vakblad de meest doelmatige, der redactie waarlijk latijn was, week die indruk al dadelijk bij het inzien van het artikel, dat wijst op de veelvuldig voorkomende voetkwalen bij den on- geschoeiden Inlandschen soldaat, op het gemis aan voorlichting daaiom- trent in de militaire geneeskundige literatuur en verder niet alleen eene grondige geneeswijze aan de hand doet voor de meest voorkomende voet zoolkwaal, maar ook de wenschelijkheid betoogt, om, als preventieve maatregel, aan de voeten der Inlanders bij het leger dezelfde zoig te doen wijden, die aan de hoeven der paarden wordt besteed, n. 1. schoon houden en van tijd tot tijd insmeren met een smeersel. Dr. Uhle ver meent en zeker wel te recht, dat het groote aantal voetlijders ondei de Inlandsche militairen belangrijk zoude verminderen, wanneer op de be hoorlijke verpleging van den voet ook in de kazerne gelet werd, den soldaat de middelen daarvoor werden verstrekt en bij de geneeskundige visitatie de officier van gezondheid zich van het nakomen der bevolen voorzorgen overtuigde. Zijne poging, om in het belang van den soldaat en van het leger werkzaam te zijn, verdient zeker overweging, ook van niet-genees- kundigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 214