STAALHARD BRONS ALS GESCHUTMETAAL YOOR DE MORTIEREN YAN 7.5 cM. Toen de noodzakelijkheid gevoeld werd om onze veldbatterijen, op dat oogenblik bewapend met het getrokken bronzen voorlaadkanon van 8cM. Yeld, van een achterlaadvuurmond te voorzien en men door de ondervinding, door de Europeesche artilleriën opgedaan, de overtui ging had gekregen dat het gewone brons als gesehutmetaal ten eenen male ongeschikt was, om te voldoen aan de hooge eischen, die reeds spoedig na de invoering der achterlaadkanonnen aan dat geschut ge steld werden, viel voor grondstof voor het in te voeren Indische veld kanon te kiezen tusschen staal en staalhard brons. Zooals bekend is, is de keuze gevallen op het staal. De overwe gingen, die daartoe geleid hebben, kan men vinden in het „Beknopt „overzicht van Proeven en oefeningen, welke in de jaren 1876-78 heb- „ben plaats gehad bij het wapen der artillerie van het Nederlandsch- „Oost-Indisch leger", blz 70. In hoofdzaak komen zij hierop neder, dat men er aan twijfelde, of de fabrikage van het staalbronzen ge schut in Nederland practisch reeds genoegzaam bekend was. YYas dit nog niet het geval, dan zou aan de vervaardiging dier vuurmonden te veel tijd moeten worden besteed, men zou er een reeks proefne mingen aan vooraf moeten laten gaan, hetgeen leiden zou tot een langdurig uitstel alvorens de Indische artillerie met het nieuwe geschut bewapend was, iets, dat niet gedoogd kon worden, daar de invoering van een beteren veldvuurmond dringend noodzakelijk was. Dat deze twijfel gewettigd was op dat oogenblik, bleek een jaar later zeer duidelijk, toen de Nederlandsche veldartillerie opnieuw bewapend moest worden en men daarvoor een stalen vuurmond van 8.5 cM. door Krupp geleverd bestemde, nadat men alvorens drie hard bronzen veldkanonnen van datzelfde kaliber en vervaardigd bij 's

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 502