VARIA_ Het nieuwe Fransdie geweer Robin-Sturla-Pariès. In Frankrijk is onlangs een nieuw repeteergeweer beproefd, dat belang rijke voordeelen boven alle tot heden bekende stelsels schijnt te hebben. Uitvinders zijn de luitenant Robin, de soldaat Sturla en de geweermaker Pariès, allen van het 21e regiment infanterie. Een Fransch blad deelt omtrent dit geweer het volgende mede: „Het repeteermechanisme bestaat in de toevoeging van een patronen- magazijn aan de linkerzijde van het staartstuk, en in eene gewijzigde „inrichting van den knop, ten gevolge waarvan zeven schoten, zonder het „geweer van den schouder te brengen, achtereenvolgens kunnen worden „afgegeven. Binnen in het magazijn bevindt zich een toestelletje, de ver- „deeler genoemd, dat den overgang der patronen uit het magazijn in de „kamer regelt. „Geheel gevuld bevat het wapen zeven patronen, die door een geoefend „schutter in geval van nood in 4 seconden en bij gericht vuur in 9 a 10 „seconden kunnen worden verschoten. De tijd, voor de lading benoodigd, „bedraagt nog geen 10 seconden, zoodat een goed schutter onder gunstige „omstandigheden 20 schoten kan doen in de minuut. „Dat de lading zoo snel in het werk gaat, wordt veroorzaakt door doel- matige patroondoosjes, waarin de patronen tot op het laatste oogenblik „verpakt kunnen blijven; zij kosten slechts enkele centimes en worden „weggeworpen, zoodra zij ontledigd zijn in het magazijn, dat op deze „wijze met ééne handgreep geladen wordt." De „Spectateur militaire" geeft nog de volgende nadere inlichtingen: „Het is gebleken dat de stevigheid van het met het nieuwe toestel „voorziene geweer niets te wenschen overlaat; het Gras-geweer, met Ro- „bin-mechanismus, blijft te dien opzichte dus onveranderd. De knop van „het Gras-geweer heeft eene kleine wijziging ondergaan en wordt ter „zijde van het wapen neergeslagen, zoodat de schutter hem in de volle „hand houdt, terwijl de wijsvinger tegen den trekker aanligt. Hierdoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 522