DE TRANSPORTMIDDELEN BIJ MILITAIRE EXPEDITIËN. Het transportwezen bij expeditiën in landstreken, welke goede communicatiewegen missen, is een factor, waarmede men niet alleen bij de voorbereiding van eene expeditie te rekenen heeft, maar welke ook gedurende den geheelen veldtocht zijn invloed doet gevoelen. Niet zelden zijn krijgsoperatiën gestaakt moeten worden door gebrek aan transportmiddelen en bijna geen veldtocht is er aan te wijzen, waarin de operatiën niet vertraagd zijn geworden, juist door de eischen van het transportwezen. Hoe in den transportdienst bij andere legers voorzien wordt, kan men in de krijgskundige werken, handelende over militaire operatiën, meer of minder gedetailleerd beschreven vindeneen overzicht van de wijze, waarop zulks bij eenige expeditiën tegen Aziatische en Afrikaansche volken is geschied, zal den lezers van het Ind. Mil. Tijdschrift, hopen wij, echter niet onwelkom wezenbelangrijke' ge gevens putten wij daartoe uit een opstel in de „Revue Maritime et Coloniale" van Augustus 1884, getiteld„Des transports a dos d'hom- mes dans les expéditions militaires", door den majoor A. Rocard van de artillerie der marine. Zooveel mogelijk moet men volgens hem bij expeditiën lastdieren trach ten te gebruiken, maar dit zal alleen dan mogelijk zijn, wanneer goede wegen van de magazijnen naar de ageerende colonnes voerenzoolang deze nog niet zijn aangelegd, zullen de colonnes al hunne benoo- digdheden wel door dragers moeten laten medevoeren. Yan de lastdieren komen vooral in aanmerking: Het muildier. De voornaamste markten, waar deze dieren verhandeld worden, vindt men in de landen aan de Middellandsche zee en de streken ten Z. van de Zwarte zee, in Perzië, Pendjab, Noord-China, de Rio de la Plata streken en de Yereenigde Staten. Het is een dier dat 1886, Dl. I, 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 528