VELTMANS SCHIJFINRICHTING. De Heer D. W. Schuuring biedt ons in N°. 44, jaargang 1885, van het tijdschrift „Eigen Haard" een stukje aan over de schijfinrichting Veltman, dat door zijne belangrijkheid ten zeerste mijne aandacht trok. Op eene even eenvoudige als duidelijke wijze wordt daarin deze inrichting beschreven, die voorzeker reeds bij vele officieren van het Ned.-Ind. leger zal bekend zijn, vooral bij hen die in Nederland in de gelegenheid waren over het voor en tegen daarvan te oordeelen. Evenwel komt het mij niet onwaarschijnlijk voor, dat er ook zijn, die óf nog niets daaromtrent gelezen hebben, óf die zich bedoelde schijf inrichting niet meer met juistheid voor den geest kunnen brengen. Ik acht het daarom niet overbodig, een en ander omtrent die in richting in korte trekken mede te deelendengenen, die meer uitvoe rig dienaangaande iets wenschen te vernemen, de lezing van genoemd stukje, waarbij een drietal teekeningen ter verduidelijking strekken, aanbevelend. Naast den kogelvanger, iets daarvóór, is de waarnemingspost, be schermd door een zwaren, aarden wal, waarachter de waarnemers eene veilige schuilplaats vinden. Boven op een huisje, achter dien aarden wal, en daarboven uitste kend, geheel voor den schutter zichtbaar, is het aanwijsbord. Dit heeft geheel denzelfden vorm als de schijf waarop geschoten wordt; blijft onveranderlijk op die plaats, zoolang de oefeningen duren, en dient al leen om aan te wijzen of en waar het schot getroffen heeft. Met die aanwijzing wordt gedurende de oefening een bepaald per soon belast, die met een langen stok, waaraan een schuin weggesne den, roode vlag is verbonden, de plek aangeeft, waar het schot getrof fen heeft. De kleur dier vlag kan natuurlijk voor het duidelijk aan geven, hetzij op het zwart of wit, naar verkiezing genomen worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 599