- 89 betrekking tot de beri-beiï te constateei'en, dan zoude deze omstandig heid zeer zeker gewicht in de schaal leggen, maar deze immuniteit bestaat niet. In dit opzicht vertoont zich juist voor ons een onmiskenbare overeenstemming van de beri-beri met de malaria. Van de malaria onderscheidt zich de beri-beri echter in de wijze van optreden door eene eigenschap, die het meest kenmerkend verschil tusschen zuiver miasmatische en miasmatisch-contagieuse ziekten uitmaakt, nl. door hare „Yersohleppbarkeit". De uitbreiding van miasmatisch-contagieuse ziekten kunnen wij ongetwijfeld door doelmatige praeventieve maatre gelen beperken en op haar verloop krachtig iufluenceeren. Yeel is reeds bereikt, wanneer het denkbeeld meer en meer veld wint, dat het onlogisch is en strijdig met de moderne leerstellingen der algemeene pathologie, om het ontstaan van een epidemische ziek te, zooals beri-beri, een ziekte, die sedert betrekkelijk korten tijd eerst een zoo groote uitbreiding in het leger heeft gekregen, aan al gemeene hygiënische invloeden te willen toeschrijven, zooals kleeding, voeding, weersgesteldheid, niet-bevrediging van de geslachtsdrift, enz. Met de opname van deze weinige regelen zoudt u zeer verplichten Uw dw. Aquila. De bewerker van de hierboven genoemde „bijdrage tot de stati stiek der beri-beri" had reeds vóór dien tjjd aan de Redactie zijn meening over het stuk van Aquila medegedeeld. Met zijne vergun ning nemen wij uit dat schrijven het volgende hier op: „Met genoegen las ik het stuk over beri-beri van Aquila, vooral „omdat hij als zeker aanneemt, 't geen ik slechts durfde vermoeden, „dat de beri-beri haar ontstaan te danken heeft aan eene smetstof, die „door de zieken zelve wordt gereproduceerd en die langzamerhand „bijna al onze kazernes, gevangenissen, enz. heeft geiufecteerd. „Toen ik mijne bijdrage tot do statistiek der beri-beri verzamelde „(December 11.), had ik de stukken, die later, ik meen in de Sumat.ra- „courant, van de hand van mannen van het vak zijn verschenen, nog „niet gelezen en ik was als leek huiverig om positief te spreken. Ware

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 100