99 Militaire straffen uit den Compagnies-tijd. In dezen jaargang, deel I, blz. 101 namen wij uit het Ned.-Indisch Plakaatboek van den heer Van der Ohijs den door Jan Pietersz. Coen uitgevaardigden artikelbrief over, die als het Reglement van Krijgstucht voor die dagen is te beschouwen. In het onlangs verschenen tweede deel van genoemd werk vinden wij daarop de volgende, in 1668 door Maatsuijker uitgevaardigde ampliatiën 1. Die van de militie sullen haer reguleeren ende gereght worden na den artijekelbrief, van haer Hoog. Mog. de heeren Staten Generael op de crijgs discipline beraemt, uitgesondcrt in eenige poincten, van welcke om bijzondere consideratien hier anders gestatueert is. 2. Die bevonden sal worden op sijn schilt wacht geslaepen te hebben, sal voor d'eerste reijse voor een tijt met et swaere wapen (dat daertoe gehouden wort) geplant; voor de tweede reijs driemaal gewipt en de voor de derde reijs boven dien eenige jaeren in de keten (om voor den Heer te arbeijden) gebannen worden na gelegentheijt van saecken. 3. Maer sal den officier, wiens wacht het sijoock wel en sorgvuldigh hebben te letten, dat niemant gecommandeert en werde op schiltwacht te gaan, die droncken ofte beschoncken sij, op arbitrale correctie. 4. Niemandt en sal buijten consent van sijn officieren van sijn geordon neerde wachtplaets mogen gaen off blijven, op arbitrale correctie, ende die hem des nachts bevonden sal worden geabsenteert te hebben, sal insgelijcx voor d' eerste mael met' et wapen geplant; voor de tweede mael ofte twee nachten aen den anderen uijtblijvende driemael gewipt worden, maer die drie of meer achtereenvolgende nachten sal uijtblijven, sal bovendien in de keten gebannen ofte oock wel swaerder gestraft worden, na de gelegentheijt vande saecken. 5. Ende sullen de bosschieters, die aen lant onder den constapel be- scheijden sijn, aangaande het uijtblijven, als diergelijcke fouten, deselve ordre ende straffe onderworpen wèsen, als de soldaeten. 6. De soldaeten, ijemant overlast ofte gewelt aendoende ofte eenige straatsehenderije bedrijvende, sullen altijt naer gelegentheijt van saecken swaerder gestraft worden als andre. 7. Ende sullen oock de officieren, onder dewelcke sodanige misda den voorvallen, niet vermogen deselve te verswijgen ofte te conniveren, maar gehouden sijn die de naeste morgen bekent te maecken, daer 't be hoort, op pene van deportement off andere correctie. 8. Doch dit alles is te verstaen van saecken, voorvallende in vaste guarnisoenen en gemeene tijden, maer in legers te velde off oock in plaet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 110