100 sen, die van den vijant belegert sijn, sal worden geobserveert het rigeur van den gemelten artijekel brieff van haer Hoog. Mog. Lichte raderbooten op bovenrivieren. De werf der heeren Yarrow heeft aan de Britsche marine reeds ver schillende types van kanonneerbooten met geringen diepgang geleverd. De laatst afgeleverde, bestemd voor gebruik op den Boven-Nijl, vond bij het gouvernement zoodanigen bijval, dat er terstond acht gelijksoortige van besteld zijn. Deze vaartuigen treden, geheel geladen, slechts 40 a 50 centimeters diep. Zij zijn geheel platboomd en bestaan uit eene reeks aan elkander verbonden waterdichte afdeelingen, waarin men door op het dek aange brachte kappen kan binnenkomen, echter zoodanig dat elke afdeeling ge heel buiten verbinding met de andere is. De raderen zijn, in plaats van aan de beide zijden, achter aan de boot aangebracht. De geheele lengte bedraagt 30,5 M., de breedte 5,5 M. Op het vóórbovendek be vindt zich een door een stalen scherm beveiligd kanon, dat door zijne hooge opstelling de in den regel lage Nijloevers beheerscht; acht Nor- denfelt-kanonnen voltooien de bewapening. Op het vóórbenedendek is eene geblindeerde ruimte, waarin acht met geweren gewapenden kunnen plaats nemen. Achter het kanon is de commandantstoren, eveneens te gen geweervuur beveiligd. De machines zijn ingericht op een spaarzaam gebruik van brandstof, met het oog op de schaars chte aan kolen in Boven-Egyptezij kunnen ook met hout gestookt worden. Het eerste vaartuig van dit type werd twee jaar geleden gebouwdhet droeg den naam van „Stanley" en bevaart nog heden den Boven-Congo, werwaarts het in afdeelingen getransporteerd is. Een voordeel van die waterdichte afdeelingen is niet alleen, dat het transport der uit elkander genomen boot zeer eenvoudig is, maar ook dat het lastige van stapel loopen vermeden wordtde vakken kunnen afzonderlijk te water gelaten en daarna met spieën verbonden worden zonder eenig klinkwerk. De ondervinding heeft bewezen, dat de raderen, achter aan de boot, aangebracht, denzelfden nuttigen arbeid verrichten als op zijde. (Rev. Mar. et Col.) Maatregelen tegen beri-beri In de dagbladen las men kort geleden, dat de Indische Regeering

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 111