101 aan het Opperbestuur in Nederland had voorgesteld een drietal Indische officieren van gezondheid in Duitschland een cursus van bacteriologie te doen volgen tot het daarna instellen van een onderzoek naar de beri-beri tevens vernam men dat te Padang de officier van gezondheid Piebig met het doen van microscopische onderzoekingen omtrent die ziekte was belast. Hieruit blijkt dat de Regeering tegenover de beri-beri niet werkeloos blijft. Ook het Legerbestuur heeft het zijne gedaan door het gelasten van proeven volgens de denkbeelden van den majoor Braun, die, uitgaande van de stelling, dat de ziekte den gewonen Inlander in zijn kamponghut niet aantast, voorstelde het logies van den Inlandschen soldaat wat meer met dat van den kampongbewoner in overeenstemming te brengen. Wij kunnen niet nalaten hier onze hoop uit te drukken, dat men zich niet uitsluitend tot deze maatregelen zal bepalen, meenende daarmede ge noeg te hebben gedaan. liet procédé-Braun, om het zoo eens te noemen, heeft uit den aard dei- zaak een praeventief karakter; het kan dus hoofdzakelijk alleen voorbehoe dend werken op plaatsen, waar de beri-beri nog niet epidemisch heerscht te Atjeh, waar dit wel het geval is, blijft het zonder eenige uitwerking. .De bacteriologische onderzoekingen vereischen natuurlijk tijd en wie weet hoe langen tijd. Als men er in slaagt den beri-beri bacillus te vin den en als men dan gelukkiger is dan tot heden bij de cholera 't geval was, zoodat men door den bacillus tevens tot het geneesmiddel komt, dan zal op deze wijze een afdoend resultaat verkregen zijn. Maar op zulke, in wie weet hoe ver verschiet liggende gebeurlijkheden mag men het niet laten aankomen. Evenmin als men in Europa op de resultaten der onderzoekingen van Dr. Koeh tot opsporing der cholera-bacterie heeft gewacht, om krachtige maatregelen tegen de verbreiding dier ziekte te nemen, evenmin behoeft men hier den uitslag der bacteriologische proeven af te wachten, om al het mogelijke aan te wenden tot tegengaan van de verbreiding der het leger zoo vreeselijk teisterende beri-beri. Het is toch een feit dat het aantal garnizoenen, waarin zich de ziekte vertoont, in den laatsten tijd steeds toeneemt; uit de Padangsche boven landen, waarheen een groot deel der beri-beri lijders van Atjeh wor den geëvacueerd, treft men zelfs in de officieele verslagen der Javasche Courant reeds periodieke mededeelingen aan omtrent eene ziekte onder de bevolking, die veel overeenkomst heeft met. beri-beri. Het is daarom te hopen dat, behalve de maatregelen die op de toekomst

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 112