DE TRANSPORTMIDDELEN BIJ MILITAIRE EXPEDITIEN. Vervolg van blz. 15.) Hot in do beide vorige afleveringen voorkomend, door eene be vriende hand voor het Indisch Militair Tijdschrift vertaalde artikel uit de „Revue maritime et eoloniale,bevattende de belangrijke gegevens, door den majoor Rocard verzameld omtrent het transport wezen bij de Fransche en Engelsche expeditiën in de laatste 25 jaren, benevens zijne daaruit getrokken eonclusiën, brachten mij op het denkbeeld om. in aansluiting daarmede, een dergelijk overzicht samen te stellen van de in onze eigen koloniën in den laatsten tijd omtrent het transportwezen opgedane ervaring. Veel toch. wat bij de in genoemd opstel beschreven expeditiën werd opgemerkt, is in overeenstemming met hetgeen door de toestanden hier wordt geleerd, zoodat de eonclusiën, waartoe wij door onze Indische ondervinding kunnen geraken, dikwijls door die, welke de majoor R. maakte, zullen worden versterkt. Dat en hoe wij bij expeditiën menschen als vrachtdragers kunnen bezigen, behoeven wij voorzeker van onze koloniale naburen niet te leeren. Wanneer wij zien welke moeite men dikwijls had, om de koelies bij de hiervoren beschreven expeditiën bijeen te verzamelen, te orga- niseeren en te gebruiken, dan moeten wij erkennen in dat opzicht in gunstiger omstandigheden te verkeeren. Met de aanwerving behoeven wij het ons al dadelijk in t geheel niet lastig te maken; het Departement van Justitie zorgt voor het uoodige menschenmateriaal in den vorm van tot dwangarbeid ver oordeelde Inlanders uit de verschillende streken van den Archipel, die elk oogenblik kunnen worden opgeroepen en nagenoeg even snel als de troepen bijeengebracht. Betaling behoeven wij hun niet meer te geven, dan wij tot het onderhouden van een goeden en gewilligen 1886, Dl. II. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 116