107 Ook wat het gedrag onzer dwangarbeiders te velde, zoowel bij den gewonen dienst als in het vuur, betreft, benevens de onder hen heerschende tucht en orde, kunnen wij ze in 't algemeen boven de geworven vrije koelies onzer buren stellen. Het meest kunnen wij zeker van deze leeren ten opzichte van de organisatie der koeliekorpsen, waaromtrent ten onzent, ondanks alle ondervinding, nog niet tot een doelmatig en vast stelsel is kunnen worden besloten. "Wel is waar is thans te Atjeh het koeliekorps op uitmuntende wijze ingericht, maar men kan sedert jaren den toestand daar ter plaatse niet meer als die eener expeditionnaire troepenmacht beschouwen en het is zeer de vraag of, wanneer op Java plotseling eene eenigszins belangrijke militaire expeditie moest worden uitgerust, men omtrent de organisatie van het daarbij in te deelen koeliekorps aanstonds eene gevestigde meening zoude bezitten. Toch behoort hierin op het beslissend oogenblik geene aarzeling te bestaan. Eene bijdrage te leveren om weifeling daaromtrent zoo gering mogelijk te maken door het leveren van bouwstoffen tot het verkrijgen eener dergelijke gevestigde meening omtrent de meest gewenschte organisatie van ons transportwezen, is het dcfel van het verdere gedeelte van dit opstel. Ik zal mij daartoe, evenals de majoor Rocard dit deed voor de Pransche en Engelsche expeditiën, bepalen tot de belangrijkste expeditiën der laatste 25 jaren in onze koloniën, voor zoover die tot opmerkingen omtrent het transportwezen aanleiding geven. Juist de laatste expeditiën toch zijn in dat opzicht de meest leerzame; van (le vroegere zijn op verre na niet zulke gedetailleerde gegevens be schikbaar, en bovendien is hetgeen daarvan aanwezig is, reeds in verschillende gedrukte beschrijvingen van die expeditiën en in artikelen in dit Tijdschrift (1) opgenomen, en dus binnen ieders bereik. De Pasoemah-expeditie in 1866. De in April 1866 tegen de Pasoemah-landen uitgeruste expeditie, sterk 6 compagnieën infanterie, 2 berghouwitsers en 2 mortieren van 12 cM., 1 detachement sappeurs, administratief en geneeskundig perso neel, benevens een aantal pradjoerits voor kleine patrouilles, was den 7en April te Moeara Doea verzameld. (1) Zie o. a. den jaargang- 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 118